• DOLAR
  13,5019
  %0,57
 • EURO
  15,3409
  %0,64
 • ALTIN
  799,33
  %0,50
 • BIST
  2.046,86
  %0,23
HAYALLERİNE KAVUŞTULAR

HAYALLERİNE KAVUŞTULAR

“Yerelden kalkınma” projesi kapsamında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın teşviki ve TKDK’nin destekleriyle hayallerine kavuştular. İstanbul’da yaşayan Yozgatlı yatırımcı köyüne kurduğu hububat ve bakliyat paketleme tesisiyle hem istihdam sağladı hem de çiftçinin ürününü değerlendirerek, rol model oldu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın “yerelden kalkınma” projesinden etkilenen yatırımcı, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) destekleriyle köyüne kurduğu hububat ve bakliyat paketleme tesisiyle istihdama katkı sağlarken, çiftçinin ürününü de değerlendiriyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’ın, 21 Aralık 2019’da İstanbul’da düzenlenen toplantıda iş adamlarına yönelik, “Sizleri memleketimiz Yozgat’a yatırım yaparak, Yozgat’ın yerelden kalkınma hamlesinde pay sahibi olmaya, bu mücadelede bir değer olmaya davet ediyorum.” çağrısı meyvelerini veriyor.

Toplantıya katılan Yozgatlı iş adamlarından Alper Dursun, yeğeni Yasin Dursun ile Osmanpaşa köyünde, yörede üretilen ürünlerin paketlenerek pazarlanmasını sağlayacak hububat ve bakliyat işleme ve paketleme tesisi kurmak için proje hazırlayarak TKDK’ye sundu.

TKDK tarafından kabul edilen 4 milyon değerindeki projeye, yaklaşık 2 milyon 400 bin lira hibe desteği sağlandı. Günlük 150 ton ürün işleme kapasitesi bulunan tesiste, 15 işçi istihdam edilecek.

TKDK İl Koordinatörü Selim Türker, konuyla ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, Yozgat’ın verimli topraklarıyla tarım ve hayvancılıkta önemli bir potansiyele sahip olduğunu dile getirdi.

Türker, “İstanbul’da yaşayan hemşehrimiz Alper Dursun, Osmanpaşa köyünde bölgenin ihtiyacı ve eksikliği bulunan eleme ve paketleme tesisi için yatırım kararı almış. Bize proje sundular ve kabul edildi. Bu tesiste nohut ve mercimek gibi katma değerli ürünlerin işlenmesi ile 1, 2, 5 ve 10 kilogramlık paketlemesi yapılacak. Bunlar direkt marketlere pazarlanarak tüketiciye ulaştırılacak” şeklinde konuştu.

Bu tesisle birlikte hem çiftçinin hem de işletmecinin kazanacağına işaret eden Türker, “Ürün pazarlamada aracılar ortadan kaldırılmış olacak. Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay’a çok teşekkür ediyorum. İstanbul’da düzenlenen toplantıdan çok olumlu geri dönüşler aldık ve yatırımlar 14 ilçede sürmektedir. Toplantıdan çıkan sonuç neticesinde, süt işleme, meyve sebze ve su ürünleri işleme tesislerimizin inşaatları başlamak üzere” ifadelerini kullandı.

Tesisin ortaklarından Yasin Dursun da Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın çağrısı üzerine amcası ile kendisinin hayallerini gerçekleştirdiklerini söyledi.

Tesiste nohut, mercimek, fasulye, buğday ve arpanın paketlemesini yaptıklarını aktaran Dursun, “Özellikle bakliyat paketlemesine önem veriyoruz. Yozgat mercimek üretiminde birinci, nohutta ikinci sırada ama bunu en verimli halde işleyemiyoruz, satamıyoruz. Bu tesisle ürünleri daha iyi işleyip en güzel şekilde değerlendireceğiz. Ayrıca burada buğday ve arpa elemesi yaparak çiftçimize tohumluk konusunda destek oluyoruz” açıklamasında bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM