• DOLAR
  13,6212
  %-0,37
 • EURO
  15,4214
  %-0,68
 • ALTIN
  778,82
  %0,05
 • BIST
  1.810
  %0,05
HAYAT KURTARAN BULUŞ

HAYAT KURTARAN BULUŞ

Yozgat’ta Bozok Üniversitesi öğrencileri uzaktan kumandalı ve görüntü aktarma sistemine sahip mayın arama robotu tasarladı. Öğrencilerin müthiş buluşu ile askerlerin mayına basıp şehit olması önlenecek. TÜBİTAK tarafından da desteklenen robotun daha da geliştirilmesi planlanırken; “Rektör Prof. Dr. Karadağ, Savunma sanayisinde yerli üretimin önemli olduğunu belirtip, “Umuyorum ki bu proje, Türkiye’nin hatta Dünya’nın en önemli bir sorunu olan mayın tarama sorununu çözecektir diye düşünüyorum” dedi.

Son yıllarda gelişimini hızla sürdüren Yozgat Bozok Üniversitesi, bir ilke daha imza attı. Üniversitesi öğrencileri, askerlerin mayına basıp şehit olmasını önlemek amacıyla uzaktan kumandalı ve görüntü aktarma sistemine sahip kablosuz mayın arama robotu üretti.

Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü 3. sınıf öğrencileri Enes Sertkaya, Hüseyin Ocak ve Mehmet Muhammed Karadokuş, savunma sanayisine yönelik proje çalışması kapsamında yazılımını da yaptıkları mayın arama robotunun tanıtımını yaptı.

Öğrenciler, TÜBİTAK tarafından desteklenen robotu daha da geliştirmeyi hedefliyor.

Öğrencilerin yaptığı çalışmayı inceleyen Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, öğrencileri kutladığı konuşmasında, Savunma sanayisinde yerli üretimin önemli olduğunu burguladı.

Karadağ, “Bu tasarlanan mayın belirleme cihazının kablosuz olması bir yenilik ortaya getiriyor. Sevindirici olan ise, yazılımı da dahil olmak üzere hazırlanan mayın tarama cihazının tamamen öğrencilerimiz tarafından yapılması. Umuyorum ki bu proje, Türkiye’nin hatta dünyanın en önemli bir sorunu olan mayın tarama sorununu halleder diye düşünüyorum. Bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Proje hakkında bilgi veren Bozok Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü 3. sınıf öğrencisi Enes Sertkaya ise, dünya genelinde mayınların hem düşmanı caydırma hem de operasyonları yavaşlatma amacıyla kullanıldığını söyledi.

Mayının Türk Silahlı Kuvvetlerinin terörle mücadelede dezavantaj haline geldiğini kaydeden Sertkaya, “Biz de bu sorundan yola çıkarak mayın tarama robotu yapmaya karar verdik. Robotumuz yaklaşık 1-1,5 kilometre arasında menzildeki mayınları buluyor. Ön tarafındaki sensör ve kameralarla elde edilen görüntüler, kendi geliştirdiğimiz yazılımlarla kablosuz olarak kullanıcıya yani askere gönderiliyor” diye konuştu.

Sertkaya, amaçlarının askerin can güvenliğini korumak ve ordunun operasyon hızını yükseltmek olduğunu da sözlerine ekleyerek, “Askerlerimizi gerçekten bu alanda korumak istiyoruz. Askerlerimizin şehit olmasını önlemek amacıyla mayın arama robotu yaptık. Operasyonda sahaya asker yerine bizim robotumuzu sürerek mayını tespit edip, askerimizi korumuş oluyoruz. Aynı zamanda ordunun operasyon hızı da artmış olacak. Bu robot daha da geliştirilebilir. Bir ön prototip olarak yaptık. TÜBİTAK da destek veriyor ve daha da geliştirilebilir” ifadelerine yer verdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM