• DOLAR
  %0,13
 • EURO
  %0,09
 • ALTIN
  %-0,42
 • BIST
  %2,74
HAYAT KURTARAN ÇANTA

HAYAT KURTARAN ÇANTA

Olası bir Afet sonrası ilk 72 saatte, yardım ekipleri ulaşana kadar acil ihtiyaçlar ve değerli evraklar için hazırlanan Afet ve Acil Durum Çantasının hayat kurtarabileceği bildirildi. Vali Çakır; “Afetlerden hemen sonra ihtiyaç duyulabilecek malzemelerin bulunduğu bir Afet ve Acil Durum Çantasının hazır ve ulaşılabilecek bir yerde olması önemlidir” dedi.

Afet ve Acil Durum Çantası Tanıtıldı

İçişleri Bakanlığı AFAD tarafından belirlenen “Afetlere Hazırlık Yılı” kapsamında Eylül ayı etkinliği olarak, İl AFAD Müdürü H. İbrahim İbiş tarafından Vali Kadir Çakır’a afet ve acil durum çantası takdim edildi.

Vali Kadir Çakır yaptığı açıklamada, “Afet sonrası ilk 72 saatte, yardım ekipleri ulaşana kadar acil ihtiyaçlarınızı ve değerli evraklarınızı saklayacağınız bir Afet ve Acil Durum Çantası sizin ve sevdiklerinizin hayatını kurtarabilir” dedi.

Afetlerden hemen sonra ihtiyaç duyulabilecek malzemelerin bulunduğu bir Afet ve Acil Durum Çantasının hazır ve ulaşılabilecek bir yerde olmasının önemli olduğuna değinen Vali Çakır, “Çanta, sorumlu olduğunuz kişi/kişiler (bebekler, yaşlılar, engelliler) ve varsa evcil hayvanlarınız için gerekli ihtiyaçları da içermelidir. Bir afet sonrası yiyecek, içecek ve acil ihtiyaçları temin edebileceğiniz yerlere ulaşamayabilirsiniz. Küçük yaralanmalarınız varsa bunları kendiniz giderebilirsiniz. Bu tip durumlar için afet çantanızın içinde olması gerekenleri doğru belirleyip, çantanızı kolay ulaşacağınız bir yerde saklamanız çok önemlidir. Afet ve Acil Durum Çantası sadece evinizde, iş yerinizde değil okullarda ve sınıflarda da olmalıdır.” diye konuştu.

Çanta içerisinde bulunan malzemeler;

1 adet ilk yardım çantası, su, kuru gıda, maske, çöp poşeti, yağmurluk, ısı kaybı önleyici alüminyum örtü, düdük, özel evraklar, kalem ve not defteri, diş macunu ve fırçası, el feneri, radyo ve piller, sabun, peçete, koli bandı (sızdırmazlık amaçlı) gerekli görebileceğiniz her türlü malzeme.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM