• DOLAR
  %0,51
 • EURO
  %-0,17
 • ALTIN
  %0,63
 • BIST
  %1,60
HAYAT KURTARAN UYGULAMA BAŞLIYOR!

HAYAT KURTARAN UYGULAMA BAŞLIYOR!

Havaların soğumasıyla birlikte araç sahipleri tarafından kullanılan ve zorlu hava koşullarında, araçların kaza yapmasının önüne geçmek amacıyla kullanılan kış lastiklerinin uygulanması bugün başlıyor.

Gerek zoru hava koşulları, gerek sürekli şehir dışı seyahatler ile her ne olursa olsun kaza yapmanın önüne geçmek için belki de alınabilecek önlemler arasında yer alan kış lastikleri uygulaması 1 Aralık itibari ile başlıyor.

Yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu bulunmamasına karşın can ve mal güvenliği açısından tüm araçlarda kış lastiği kullanılmasının büyük önem taşıdığına dikkat çekildi.

KIŞ LASTİĞİ HANGİ ARAÇLARDA ZORUNLU?

Kamyon, çekici, tanker, otobüs gibi büyük araçların tahrikli dingilleri (araçlarda şafta bağlı olup çekiş gücü sağlayan dingil) üzerindeki tüm lastikleri ile kamyonet, minibüs ve ticari otomobillerin araca monteli tüm lastiklerinin yanı sıra seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastiklerin de kış lastiği olması gerektiği ifade edildi.

Her yıl 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında zorunlu olarak kış lastiği kullanılıyor. Kurala uymayan araçların sürücülerine ise 846 lira para ceza kesilecek. Kış lastiği takmama cezası, Hazine ve Maliye Bakanlığınca açıklanacak yeniden değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2022 itibarıyla güncellenmesi bekleniliyor.

“YOZGAT VALİLİĞİ UYARDI”

Kış lastiklerinin 7 ila eksi 40 derece arasındaki sıcaklıklarda sertleşmeyi önleyen yumuşak bir bileşime ve karlı, buzlu yollarda tutunmayı artırıcı sırt desenlerine sahip bulunduğu, kış lastiğinin soğuk havalarda yaz lastiğine oranla yüzde 50 daha iyi yol hakimiyeti sağladığı ve fren mesafesini de yüzde 50’ye kadar kısalttığına dikkat çekildi.

Yozgat Valiliği de 1 Aralık itibari ile zorunlu kış lastiği uygulamasının başladığının unutulmaması paylaşımında bulundu.

Daha güvenli bir sürüş için kış lastikleri taktırılmasının ihmal edilmemesi çağrısında bulunan Valilik, “Sizde araçlarınızda kış lastiği kullanın, sevdiklerinize güvenle ulaşın” uyarısında bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM