• DOLAR
  %0,06
 • EURO
  %0,12
 • ALTIN
  %0,08
 • BIST
  %1,60
Hayvancılıkta Ari dönem

Hayvancılıkta Ari dönem

 

2017 yılına kadar il genelinde “Hastalıktan Ari İşletmeler İçin Sağlık Sertifikası”na sahip işletme bulunmazken, son 2 yıl içerisinde yapılan titiz çalışmalar sonucunda Boğazlıyan’la birlikte il genelinde 15 işletme “Hastalıktan Ari İşletmeler İçin Sağlık Sertifikası” almaya hak kazandı. Ayrıca ülke genelinde en fazla ari işletmeye sahip 10 ilden bir tanesinin de Yozgat olduğu açıklandı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Ziyaattin Özdemir; “Hayvancılık İşletmeleri artık hastalıktan ari işletmeler olacak. Yozgat hayvan hastalıkları ve damızlık hayvan temini açısından en güvenilir illerden bir tanesi haline gelecek ” dedi.

Ülkemizde yaygın olarak görülen sığır tüberkülozu ve sığır, koyun, keçi brucellozu hastalıkları ile etkin mücadele edilmesi, halk sağlığının korunması amacı ile  Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hastalıktan ari işletmelerin desteklenmesi projesi uygulanıyor.

Tarımsal Desteklemelere İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı ve Hayvancılık Desteklemeleri Hakkında Uygulama Esasları Tebliği gereğince de söz konusu proje çerçevesinde sertifikalandırılan süt sığırı işletmelerinde bulunan, damızlık boğalar dışındaki, altı ay yaşın üzerindeki erkek hayvanlar hariç tüm sığırlara destekleme ödemesi yapılıyor.

Bakanlıkça uygulanan hastalıktan ari işletmelerin desteklenmesi projesi, hayvan sağlığının korunması yanında, kaliteli ve sağlıklı süt üretilmesi ile ülkemiz süt sektörünün Avrupa Birliğine süt ve süt mamulleri ihracatı yapabilmesi için temel teşkil ediyor. Ülkemizden AB’ye süt ve süt ürünleri ihracatı yapılabilmesi için süt işleme tesislerinin, süt sağladığı çiftliklerin öncelikle “Hastalıktan Ari İşletmeler İçin Sağlık Sertifikası”na sahip olmaları gerekiyor.

Bakanlık tarafından Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Konya Ovası ve Doğu Karadeniz Projesi kapsamındaki illerde damızlık düve alımları ve damızlık erkek materyal alımı ile ilgili uygulanan hibe projelerinde damızlık hayvanların sadece TİGEM veya Hastalıktan ari işletmelerden teminine izin veriliyor.

Bu kapsamda hayvanları kayıt altına alınıyor, hayvan refahı açısından asgari teknik ve hijyenik şartları taşıyan, işletmesinde karantina ünitesine sahip, süt sağım ünitesi veya soğutma tankı bulunan, işletmeye hayvan giriş-çıkışlarında gerekli izolasyon ve sağlık kurallarını uygulayan, hayvan hareketleri (doğum, ölüm, mecburi kesim vb)  ve sağlık şartları ile ilgili kayıt tutan damızlık süt işletmeleri hastalıktan ari işletmeler için sağlık sertifikası müracaatında bulunabiliyor.

Müracaatı uygun bulunan işletmelerde yapılan tespit ve denetimlerden uygun sonuç alındığı takdirde Brucella ve Tüberküloz hastalıkları yönünden tarama işlemleri başlatılıyor.

Yapılacak testler sonucunda yıl sonunda Brucella ve Tüberkülozis hastalıkları yönünden tüm hayvanlardan negatif sonuç alınması durumunda işletme için “Hastalıktan Ari İşletmeler İçin Sağlık Sertifikası” tanzim edilip,  o tarihte işletmede bulunan damızlık boğalar ve 6 aylık yaştan büyük erkek hayvanlar hariç tüm hayvanlar için destekleme miktarı hayvan başı 450 TL. olduğu bildirildi.

Bu kapsamda 07.12.2018 tarihinde ari işletme statüsü kazanan Boğazlıyan’dan Tareks Hayvancılık A.Ş., Akdağmadeni’nden Alımlı Gübre ve Hayvancılık A.Ş., Turanlar Hayvancılık A.Ş, Özkoç Kardeşler Hayvancılık A.Ş, Kadir Alımlı ve Abdullah Saygı’ya Hastalıktan Ari İşletme Sertifikaları İl Tarım ve Orman Müdürü Ziyaattin Özdemir tarafından teslim edildi.

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan İl Tarım ve Orman Müdürü Ziyaattin Özdemir “2017 yılına kadar ilimizde “Hastalıktan Ari İşletmeler İçin Sağlık Sertifikası”na sahip işletme bulunmadığını, son 2 yıl içerisinde yapılan titiz çalışmalar ile Akdağmadeni İlçemizde 6, Merkez İlçemizde 3, Sorgun İlçemizde 2, Boğazlıyan İlçemizde 1, Şefaatli İlçemizde 2, Saraykent  İlçemizde 1 olmak üzere olmak üzere toplam 15 adet ari işletme müracaatı sağlandığını, bu işletmelerde yapılan Brucella ve Tüberkülozis hastalık taramalarından negatif sonuçlar alınması nedeni ile “Hastalıktan Ari İşletmeler İçin Sağlık Sertifikası” almaya hak kazandıklarını, şu an itibarı ile ülkemiz genelinde en fazla ari işletmeye sahip 10 ilden bir tanesinin de Yozgat olduğunu, önümüzdeki yıllarda ari işletme sayılarının katlanarak artacağını, Yozgat’ın hayvan hastalıkları ve damızlık hayvan temini açısından en güvenilir illerden bir tanesi haline gelecek” ifadelerinde bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM