• DOLAR
  %-0,09
 • EURO
  %-0,07
 • ALTIN
  %-0,09
 • BIST
  %5,16
HEDEF; BÜYÜK

HEDEF; BÜYÜK

Yozgat Bozok Üniversitesi  Ziraat Fakültesi Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi “Damızlık Kaz Üretim  Tesislerinde”  damızlık kaz ıslahı kümesi, kesimhane ve kuluçkahane  bulunuyor. Tesiste,  yerli kaz ırkları daha verimli hale getirilirken, bölgede kaz yetiştiriciliğinin artırılması da hedefleniyor. Tesiste ayrıca  yerel ırkların geleceğe aktarılması sağlanırken, aynı zamanda üretim süreçleri de üreticilere  öğretiliyor.

                Yozgat Valisi Ziya Polat, Yerköy ilçesinde bulunan Bozok Üniversitesi  Ziraat Fakültesi Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi “Damızlık Kaz Üretim  Tesislerinde”  incelemelerde  bulundu. 

                İnceleme esnasında Vali  Ziya Polat’a  Rektör  Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güngör Yılmaz, Yozgat Bozok Üniversitesi Tarımsal Araştırma Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Mehmet Akif Boz da katıldı.

                Vali Ziya Polat, inceleme sonrası yaptığı açıklamada, “Damızlık Kaz Üretim Tesisi”nde, yerli kaz ırklarının özellikle yumurta ve et üretiminin artırılmasının hedeflendiğini kaydetti.

                Yerli ırklarda yıllık 9-11 olan yumurta sayısının çalışmalar sonucunda 19-20’ye kadar çıktığını aktaran Vali Polat, “Et üretiminde de yüzde 25 oranında artış gösteriyor. Amacımız öncelikle burada teknik altyapıyı bitirmek. Hazırlanan projelerle burada üretilen kazlarımızı çiftçimizle, üreticimizle buluşturmak istiyoruz” dedi.

                Vali Polat, verimin artmasıyla üreticinin daha fazla kazanacağını, yapılan çalışmaları sahada üreticiye yansıtmanın önemli olduğuna işaret ederek, Yozgat’ta 42 bin 500 anaç olmak üzere 70 bin civarında kaz bulunduğunu dile getirdi, Kaz Islah Merkezi’nde kaz tüyü üretiminin de yapılacağını söyledi.

                Rektör Prof. Dr. Ahmet   Karadağ ise, “Damızlık Kaz Üretim Tesisi”nde  yerel ırkların geleceğe aktarılmasının amaçlandığını belirtti.

                Karadağ, kaz ıslah çalışmasında geleneksel usullere dikkat edildiğini vurgulayarak, “Organik diyebileceğimiz süreçler uygulanmaya çalışılıyor. Konya Ovası Projesinin (KOP) desteklediği proje ile yerel ırkların geleceğe aktarılmasını sağlarken, aynı zamanda üretim süreçlerini de üreticilerimize öğretiyoruz.” diye konuştu.

                Türkiye’nin ilk Kaz Islah Merkezi’nin Yozgat’ta olduğuna değinen Rektör Karadağ, şu bilgileri paylaştı.

                “Kaz yetiştiriciliği ile ilgili yerel ırkların çoğaltılması ve kalitesinin artırılması, hem bilimsel platformda hem de diğer alanlarda çalışmalarımız aralıksız devam ediyor. Burası Türkiye’nin ilk kaz ıslah merkezi. Burada birçok kompleks var. Sadece nitelikli damızlık kaz yetiştiriciliği değil, kazın bütününden yararlanmak istiyoruz. Özellikle tüyünden yararlanmak. Kaz tüyüyle ilgili üretim alanımız Konya Ovası Projesi’den (KOP) destekli olarak faaliyete geçmek üzere. Burası Türkiye’de hem bilimsel çalışmaların yapılması hem üreticinin bu alanla ilgili daha çok farkındalığının oluşması açısında önemli. Bir taraftan bilimsel çalışmalarla bu ırkın geleceğe aktarılması sağlanırken,  diğer taraftan üretici ile buluşturularak kazın bütün kütlesinden eti, yumurtası ve tüyünden faydalanmak istiyoruz.”             Rektör Karadağ, “Özellikle yerli ırkların çeşitliliğinin artırılması ve bölgede sürdürülmesi temelinde de tesisimiz önemli görevler ifa ediyor” açıklamasında bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM