• DOLAR
  %0,01
 • EURO
  %0,29
 • ALTIN
  %0,22
 • BIST
  %-4,50
HEPATİT UYARISI

HEPATİT UYARISI

Hepatit virüsleri nedeniyle her yıl milyonlarca insan kronik karaciğer hastalıkları, kanser ya da ölüm riskiyle karşı karşıya kaldığı, Hepatit B ve C her yıl 1.3 milyon kişinin ölümüne neden oluyor.

Yozgat İl Sağlık Müdürlüğü, Hepatit uyarısı yaptı.

Hepatit’in karaciğerin iltihaplanması olduğu belirtilen açıklamada, “Dünyada 325 milyon kişi Hepatit B ve Hepatit C ile yaşıyor. Hepatit virüsleri nedeniyle her yıl milyonlarca insan kronik karaciğer hastalıkları,kanser ya da ölüm riskiyle karşı karşıya kalıyor. Hepatit B ve C her yıl 1.3 milyon kişinin ölümüne neden oluyor” denildi.

Hepatit virüsünün 5 çeşidi bulunuyor.

Açıklamada, şunlar kaydedildi.

“Hepatit A; daha çok hijyen koşullarının yetersiz olduğu düşük gelirli bölgelerde öne çıkıyor. Aşısı; çocuklara 18. ve 24. aylarda, risk grubundaki kişilere de en az 6 ay ara ile 2 doz halinde sağlık kuruluşlarımızda ücretsiz uygulanmaktadır.

Hepatit B ve Hepatit C; Kontrol edilmemiş kan ve kan ürünlerinin transfüzyonuyla,uygun şekilde steril edilmemiş cerrahi malzemelerin kullanıldığı tıbbi girişimler ya da diş hekimliği müdahaleleriyle,kullanılmış enjektör paylaşımıyla, traş bıçağı, diş fırçası gibi eşyaların paylaşımıyla, uygun şekilde steril edilmemiş araçlarla yapılan dövme, akupunktur ya da vücut takılarının uygulanmasıyla, Hepatit B ve C taşıyıcılarının aile içi temasıyla, anneden bebeğe doğumda ve sonrasında, korunmasız cinsel ilişkiyle bulaşmaktadır. Hepatit B aşısı; bebeklere,ilk dozu doğumda,2. ve 3. dozları ise 1 ve 6 aylıkken, riskli grubundaki kişilere ise 0,1 ve 6 ay takvimi ile 3 doz olarak ücretsiz uygulanmaktadır.

Hepatit C virüsüne karşı henüz aşı bulunmamaktadır ancak kullanılmaya başlayan yeni ilaçlarla tedavide %95’in üzerinde iyileşme sağlanmaktadır.

Hepatit D virüsü, Hepatit B virüs enfeksiyonu olan kişilerde hastalığa yol açar.

Hepatit E virüsünün spesifik bir tedavisi ve aşısı yoktur.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM