• DOLAR
  13,4423
  %0,49
 • EURO
  15,2255
  %0,54
 • ALTIN
  795,76
  %0,66
 • BIST
  2.014,21
  %-1,36
HERKES İÇİN SİNEMA PROJESİ SÜRÜYOR

HERKES İÇİN SİNEMA PROJESİ SÜRÜYOR

Yozgat Sevgi Evlerinde Konaklayan Öğrenciler Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde.

İçişleri Bakanlığı onaylı, Sinema Okuryazarları Derneği ve Yozgat Bozok Üniversitesi ortaklığında düzenlenen Herkes İçin Sinema Projesi kapsamında Yozgat sevgi evlerinde ve çocuk destek merkezlerinde kalan öğrenciler kısa film çekti, uygulamalı eğitim aldı.

Herkes İçin Sinema Projesi kapsamında Yozgat’ta sevgi evlerinde kalan 25 öğrenci Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde uygulamalı eğitim aldı.

Öğrenciler proje kapsamında şehri gezip kısa film çekimleri yaptı.

İçişleri Bakanlığı onaylı, Sinema Okuryazarları Derneği ve Yozgat Bozok Üniversitesi ortaklığında düzenlenen Herkes İçin Sinema Projesi kapsamında Yozgat sevgi evlerinde ve çocuk destek merkezlerinde kalan 25 öğrenci, Antalya’ya geldi. Yaşları 12 ile 17 arasında değişen öğrenciler, medya ve dijital oyunların zararlı etkileri, kamera ve çekim teknikleri konusunda bilgilendirildikten sonra uygulamalı eğitim için Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni ziyaret etti.

Akün TV, ÜNİFM ve Akil Haber Ajansı’nı gezen öğrenciler, şehri gezip kısa filmlerini çekmeden önce uygulamalı çalışmalar konusunda bilgi aldı.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Proje Koordinatörü ve  Sinema Okuryazarları Derneği Başkanı Öğr. Gör. Batuhan Kalaycı, projenin tamamlanmasının ardından öğrencilerin kendi çektikleri kısa filmleri sinemaseverlerin beğenisine sunacaklarını, böylelikle hem kendilerine bir meslek hedefi koymuş olacaklarını hem de yabancı madde kullanımından uzaklaşacaklarını söyledi.

Kalaycı, “Şu anda hepsi üniversiteye gitme, iletişim fakültesinde okuma, bir kısa film çekme konusunda çok hevesliler. Onları eğitime özendirdiğimiz için mutluyuz” dedi.

Proje Kısa Film ve Senaryo Eğitmeni Yasemin Tonay topluma güveni olmayan, sorunlarını çözmek yerine kaçmayı tercih eden bu çocuklara öncelikle olarak kendilerine hedef koymalarını öğrettiklerini belirterek, “Şu anda hepsinin hedefi var, çünkü ilgilerini çekebilecek konular üzerinden onlara ulaşmaya çalıştık. Kısa film çekmek hoşlarına gitti.” diye konuştu.

Tonay, verdiği destek için Akdeniz Üniversitesi’ne de teşekkür etti. Tüm Türkiye’ye yayınlanması planlanan proje ile benzer çalışmalarla çocukların topluma kazandırılması hedefleniyor.

Herkes İçin Sinema projesinin Akdeniz Üniversitesi’nde yürütülen aşamalarına değinen Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, ise, “Başından sonuna kadar desteklediğimiz ve sevgi evlerinde kalan öğrencilerimiz için eğitici ve gurur verici bir proje. Projenin koordinatörü üniversitemiz Öğr. Gör. Batuhan Kalaycı’ya, Antalya ayağında desteklerini esirgemeyen Akdeniz Üniversitesine projeye katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.” açıklamasında bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM