• DOLAR
  %0,13
 • EURO
  %0,19
 • ALTIN
  %-0,28
 • BIST
  %2,70
HİPERTANSİYON UYARISI!

HİPERTANSİYON UYARISI!

Boğazlıyan İlçe Sağlık Müdürlüğü, Hipertansiyon yanı yüksek tansiyonun kan dolaşımı için damarlarda gerekli olan kan basıncının normal değerlerin üzerinde bulunması durumu olduğu belirtilerek, Ülkemizde her 5 kişiden birinde görülen yaygın ve önemli bir sağlık sorunu olduğu, tansiyonun bir kez yüksek çıkmasının yüksek tansiyon olduğu anlamına gelmediği, medeniyet hastalığı olarak da anılan hipertansiyonun bir çok kişiyi etkisi altına alan ciddi bir sağlık sorunu olduğu ve erken tanının son derece önem taşıdığı bildirildi.

Boğazlıyan İlçe Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, hipertansiyona dikkat çekildi.

İlaç, egzersiz ve doğru beslenmeyle kontrol altına alınabilen hipertansiyonun ancak tedavi edilmediğinde ciddi sorunlara yol açabileceği uyarısı yapılarak, bu nedenle erken dönemde teşhis edilerek tedavi altına alınması gerektiği kaydedildi.

“HİPERTANSİYON BELİRTİLERİ BAŞ DÖNMESİ VE BAŞ AĞRISI”

Açıklamada, şöyle denildi.

“Düzensiz kalp atışları, Burun kanamaları, Kulak çınlaması, Halsizlik, yorgunluk, Bacaklarda şişlik, Çift veya bulanık görmei Sık idrara çıkma, gece uyanıp idrar yapma.

“Risk faktörleri”

Kalp yetmezliği kalp büyümesi kalbi besleyen damarlarda daralma ve tıkanma Beyin kanaması, felç, Damarlarda daralma – Böbrek yetmezliği böbrek fonksiyonlarında bozulma, Görme azalması ve körlük. Büyük atardamarlarda genişleme yırtılma ve tıkanma, Bunların sonucu, kangren veya ani kanamalara bağlı ölüm. Boyun ve bacak damarlarında tıkanma

Tansiyonunuzun bir kez yüksek çıkması, sizde yüksek tansiyon olduğu anlamına gelmez. Medeniyet hastalığı olarak da anılan hipertansiyon pek çoğumuzu etkisi altına alan ciddi bir sorun. Hipertansiyon sinsi geliştiği için kan basıncı yüksekliği hiçbir yakınma yaratmasa bile organlarda önemli hasarlara yol açarak, yaşamı tehdit edebiliyor.

Erken tanı son derece önem taşıyor. Tansiyonun normal seviyelere düşürülmesinde yaşam tarzının düzenlenmesi, ilaç tedavisi kadar değerli.

“Tuz tüketimini azaltın”

– İdeal kilonuzu koruyun

– Tempolu yürüyüş yapın. Bol sebze, az yağ tüketin. Sigara ve alkolden uzak durun, Stresin esiri olmayın.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM