• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
HIZLI TRENİ SEVDİK

HIZLI TRENİ SEVDİK

Yüksek Hızlı Tren Konforuyla Seyahatte Büyük Artış. Ulaştırma Ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu: Yüksek Hızlı Trenlerimizle Taşıdığımız Yolcu Sayısı 79,5 Milyonu Geçti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, yüksek hızlı trenlerin Türkiye nüfusunun yüzde 35’inin yaşadığı 11 ilde doğrudan, 9 ile de bölgesel ve otobüs bağlantısıyla hizmet verdiğini belirterek, “Yüksek hızlı trenlerimizle bu zamana kadar taşınan yolcu sayımız 80 milyona yaklaştı.  Şu ana kadar 79 milyon 581 bin vatandaşımıza hızlı, konforlu, ekonomik ve güvenli seyahat imkanı sunduk.” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, yüksek hızlı tren (YHT) hatlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“HIZLI TRENLERLE REKOR KIRIYOR”

-YÜKSEK HIZLI TRENLERİMİZİN YOLCU SAYISI 80 MİLYONU AŞTI-

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye’nin yüksek hızlı tren ağının başarıyla genişlediğini ve bugüne kadar taşınan yolcu sayısının 80 milyonu geçtiğini açıkladı.

Bakan Uraloğlu, yaptığı açıklamada, yüksek hızlı trenlerin Türkiye’nin nüfusunun yüzde 35’ini oluşturan 11 ilde doğrudan, 9 ilde ise bölgesel ve otobüs bağlantısıyla hizmet verdiğini belirterek, “Yüksek hızlı trenlerimizle bu zamana kadar taşınan yolcu sayımız 80 milyona yaklaştı. Şu ana kadar 79 milyon 581 bin vatandaşımıza hızlı, konforlu, ekonomik ve güvenli seyahat imkanı sunduk” dedi.

Yüksek hızlı trenlerin açıldığı günden itibaren vatandaşlar tarafından tercih edildiğini vurgulayan Uraloğlu, “Yüksek hızlı trenler, mesafeleri kısaltarak vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırıyor. YHT hatlarını yaygınlaştırmak için 2053 Ulaştırma Master Planı çerçevesinde 52 ilimizi daha birbirine bağlayacağız” diye ekledi.

Bakan Uraloğlu, yüksek hızlı trenlere olan talebin arttığını da belirterek, bu trenlerin doğrudan geçtiği illerde yaşayan nüfusun yaklaşık 30 milyon olduğunu ve Türkiye nüfusunun yüzde 35’inin bu hatlardan yararlandığını ifade etti.

Ayrıca, Ankara-Yozgat-Sivas hızlı tren seferlerinin başlaması ile birlikte Yüksek Standartlı Demiryolu Hattı Projesi kapsamında Kayseri, Nevşehir ve Yozgat’ın bazı ilçelerinde kamulaştırma yapılacak. Boğazlıyan’da da heyecanla beklenen YHT için İlçemiz Özler’de Fetih Mahallesinde 129-130-131 ve 132 No’lu adalarda kamulaştırma çalışmaları resmi gazete de yayınlanmış, Yozgat YHT ise 26 Nisan 2023 tarihinde hizmete açılmıştı. (Erol TARİKCİ)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM