• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
HUBUBATTA REKOLTE İYİ ANCAK KALİTE DÜŞÜK

HUBUBATTA REKOLTE İYİ ANCAK KALİTE DÜŞÜK

Buğday tarlalarında aşırı yağışlar nedeniyle oluşan pas hastalığı, bu yılın buğday ürünlerinin kalitesini düşürdü. Ancak arpa ürününde olumlu bir tablo görülüyor.

Yapılan açıklamalara göre, aşırı yağışlar, buğdayın bahar aylarındaki gelişme evresini olumsuz etkiledi. Bu durum, buğdayda kalite düşüklüğüne yol açtı. Özellikle buğday tarlalarında oluşan pas hastalığı, rekoltenin iyi olmasına rağmen kalite düşüklüğüne neden oldu. Arpa ekimi yapan çiftçiler ise bu yıldan memnun. Arpa ürünlerinde hastalık görülmemesi ve verimin yüksek olması, çiftçilerin yüzünü güldürdü.

Yozgat’ın Çayıralan İlçesine bağlı köylerde hasat çalışmaları sürerken, İlçe Merkezi ve yüksek bölgelerde ise hasat henüz başlamadı. İlaçlı mücadele yapan çiftçilerin mahsulleri Toprak Mahsulleri Ofisi’nin alım kriterlerine uyum sağlıyor. Ancak ilaçlama yapmayan çiftçilerin ürünleri kalite düşüklüğü nedeniyle reddedilebiliyor.

Ayrıca, son 10 yıldır saman ve sap balyası ihtiyacının fazla olması ve piyasa değerinin yüksek olması, bu yıl yaşanan saman bolluğuyla birlikte biçerdöver fiyatlarını da etkiledi. Ancak motorin fiyatlarındaki artışlar, biçerdöver hasadını zorlaştırarak çiftçilerin gelirini düşürdü.

Saman ve sap balyası transferindeki yüksek nakliye fiyatları da çiftçileri olumsuz etkiledi. Biçerdöver sahipleri, samanın piyasa değerine oranla nakliyesinin çok pahalı olduğunu dile getirerek, bu durumun karlılıklarını azalttığını ifade etti.

Biçördöver sahibi Hasan Karayatak, gazetecilere yaptığı açıklamada; “Çayıralan’dan yüklenecek bir tır saman Antalya bölgesine sevk edilmeye kalksak, nakliyeciler en az 30 Bin TL ücret istiyorlar. Samanı bedavaya  alsak bile nakliyesi 30 Bin TL, üzerine işçi masrafını da eklediğimizde astronomik rakamlar ortaya çıkıyor. Bu sebeple oradaki ihtiyaç sahipleri de alamıyor. Motorin fiyatları son günlerde oldukça zamlandı. Biçerdöver hasat ücretlerini Ziraat Odaları belirlerken, önceki akaryakıt fiyatlarına göre yapmışlardı. Geçtiğimiz haftalarda yaşanan zamlara göre yeniden düzenleme yaptılar. Ancak bu da yeterli olmadı” ifadelerine yer verdi. (Hüseyin TARİKCİ)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM