• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
İÇME SUYUNA TAKVİYE

İÇME SUYUNA TAKVİYE

Yozgat’ın Akdağmadeni ilçesinde içme suyuna takviye yapıldı.

Son yıllarda Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan verilerde Yozgat bölgesi ”Şiddetli Kurak” kategorisinde yer alıyor. Hem kuraklığın etkisi, hem deprem sonrası olası yer altı kayıplar nedeniyle yaklaşık 2 haftadır Akdağmadeni’ndeki depolara su sağlayan kaynaklarda ciddi azalmalar nedeniyle içme suyuna takviye yapıldığı bildirildi.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Akdağmadeni Belediye Başkanı Uzm. Dr. Nezih Yalçın, “Göreve başladığımız günden itibaren içme suyu kaynaklarımızı arttırma ve verimli kullanma noktasında ciddi çalışmalar yaptık. 2020-2021 yıllarında 6 içme suyu kuyusunu sistemimize bağlamış, ciddi anlamda bir su sıkıntısı yaşamamıştık. Bugünlerde ise hem kuraklığın etkisi hem de olası deprem etkisi nedeniyle sıkıntı yaşıyoruz. Bugünleri öngörerek 2 yıl öncesinde bulduğumuz ve  önlem olarak beklettiğimiz yedek su kuyularımızdan birini geçen hafta içerisinde devreye aldık.

Bugün ise yedek başka bir kuyumuzu daha bağlantılarını yaparak sistemimize entegre ettik. İnşallah bu kaynakla birlikte mevcut sorunu gidermiş olacağız. Ancak yapılan bilimsel çalışmalar ve öngörüler gösteriyor ki gelecekte en büyük problemimiz içme suyu sıkıntısı olacaktır. İçme suyu konusunda kalıcı çözümü 2 yıllık debi ölçümünü tamamladığımız, proje aşamasında olan gölet ile sağlamak için gayret sarfediyoruz” açıklamasında bulundu.

İklim değişikliği ve kuraklık bundan sonra ki süreçte de devam edeceğini ifade eden Yalçın, “En güzel kaynak tasarruftur anlayışıyla vatandaşlarımızın su tasarrufu konusunda önlem alması, bina altlarında hidrofor sistemlerinin bulunması çözüme giden yolda en büyük desteğimiz olacaktır. Bu süreçte mağduriyet yaşayan vatandaşlarımıza gösterdikleri anlayış için teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM