• DOLAR
  %-0,01
 • EURO
  %-0,08
 • ALTIN
  %0,03
 • BIST
  %1,05
İDAREDEN SEVİNDİREN KARAR

İDAREDEN SEVİNDİREN KARAR

Yozgat İl Özel İdaresi kiracılarından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın  talimatı üzere pandemi nedeniyle İşletmesi kapalı olanlardan kira alınmayacak.  İş hacmi düşenlerin kiralarına ise yüzde 50 oranında indirim yapılacak. Boğazlıyan İl Genel Meclisi Üyesi Mikayil Demir, esnafa nefes aldıracak kararı meclis kürsüsünden okurken, meclis üyeleri de oy birliği ile onaylayarak, kiracılarını sevindirecek karar çıktı.

İl Özel İdaresi kendilerine ait iş yerlerinden tedbir süresi içinde kira talep etmeyecek. Boğazlıyan İl Genel Meclisi Üyesi Mikayil Demir, Koronavirüs önlemleri çerçevesinde geçici olarak faaliyetlerini durduran işyerlerinden tedbirler süresince kira talep edilmeyeceğini ayrıca İş hacmi düşenlerin kiralarına ise yüzde 50 oranında indirim yapılacağını söyledi.

Boğazlıyan İl Genel Meclisi Üyesi Muktat Erdem de alınan kararın sevindirici olduğunu belirterek, “Bu zor günleri hep birlikte atlatacağız inşallah, alınan karar esnafımıza hayırlı ve uğurlu olsun” dedi.

İçişleri Bakanlığı kararı ile koronavirüs tedbirleri kapsamında bazı işyerlerinin faaliyetleri geçici süreliğine durdurulmuştu.

Bu kapsamda; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile il özel idaresine ait iş yerlerinde kiracı olan ve faaliyetini durduran esnaftan kira bedeli alınmayacak. Yozgat  İl Genel Meclisi Şubat ayı ilk toplantısında özel idare kiracılarını sevindirecek karara imza attı.

“64 Esnaf Yararlanacak”

Pandemi sürecinde zor günler geçiren esnafa nefes aldıracak karar oy birliği ile imzalanırken, Kurum kiracılarından faaliyetini durduranlardan kira bedeli tahsil edilmezken, açık olan iş yerlerine ise yüzde 50 indirim uygulanacak. Uygulamadan 64 esnaf ve sanatkar yararlanacak.

Yozgat İl Genel Meclisi Başkanı İskender Nazlı Başkanlığında gerçekleşen toplantıda, pandemi döneminde faaliyetini durduran iş yerlerinden kira alınmamasına, açık olmasına rağmen iş hacmi düşenlerin kiralarına ise  yüzde 50 oranında indirim yapılmasına karar verildi.

Boğazlıyan İl Genel Meclisi Üyesi Mikayil Demir, esnafa nefes aldıracak kararı meclis kürsüsünden okurken, meclis üyeleri de oy birliği ile onayladı.

Kararda; “01.12.2020 tarihinden itibaren faaliyetleri durdurulan veya faaliyette bulunmayan işletmelerden faaliyette bulunmadığı döneme ilişkin kira bedellerinin tahsilinden vazgeçilmesi, açık olmasına rağmen faaliyetinde çeşitli sebeplerle azalma meydana gelen ve ekonomik olarak olumsuz etkilendiği değerlendirilen iş yerlerinden tahsil edilecek sözü edilen bedellere ilişkin olarak idarece yapılacak değerlendirme sonucunda yasakların devam ettiği sürece kira bedellerine yüzde 50 oranında indirim yapılması değerlendirildiğinden, İl Özel İdaresi müstecirleri olup, müstecir tespit tutanağı raporundaki müstecirlerden belirtilen hususlar dahilinde kira bedellerinden vazgeçilmesi veya yüzde 50 oranında indirim yapılacak.”

03.02.2021

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM