• DOLAR
  %-0,01
 • EURO
  %-0,08
 • ALTIN
  %0,03
 • BIST
  %1,05
İHTİYACA GÖRE ÜRETİM

İHTİYACA GÖRE ÜRETİM

Yozgat Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesi Doku Kültürü Laboratuvarı’nda sektörlerin ihtiyaçlarına göre kenevir bitkisi üretebilecek.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, yapılan çalışmalar ve projelerle endüstriyel sektörün Yozgat’a daha kısa zamanda gelmesinde ve kentin kenevir sektöründe cazibe merkezi haline gelmesinde önemli katkı sunacağını belirtti, ihtisas alanları olan kenevir bitkisi ile çalışmaların aralıksız devam ettiğini söyledi.

Türkiye’de kenevirin ekonomiye kazandırılması ve daha fazla katma değer sağlaması amacıyla “endüstriyel kenevir” alanında ihtisas üniversitesi olan Yozgat Bozok Üniversitesi, Ziraat Fakültesi Doku Kültürü Laboratuvarı’nda sektörlerin ihtiyaçlarına göre, kenevir bitkisi üretebilecek.

Doku kültürü laboratuvarında yapılan çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, yazılı açıklamasında; ihtisas alanları olan kenevir bitkisi ile çalışmaların aralıksız devam ettiğini söyledi.

Kenevirin bütün biokütlelerinin  ekonomiye kazandırılması, özellikle zirai alanda doku kültürüne yönelik çalışmaların çok önemli bir yer edindiğini dile getiren Karadağ, “Kenevirin her açıdan ıslahı ve sürdürülebilir olmasını sağlamak amacıyla ziraat fakültesi bünyemizdeki çalışmaların detaylı olarak yapılması ve çeşitlenmesi  gerekiyordu. Bu konuda da çalışmalarımız başladı ve kenevirin ekonomiye kazandırılması için bütün teknik, bilimsel araştırmalar üniversitemizde yapılmaktadır” dedi.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, yapılan çalışmalar ve projelerle endüstriyel sektörün Yozgat’a daha kısa zamanda gelmesinde ve kentin kenevir sektöründe cazibe merkezi haline gelmesinde önemli katkı sunacağını aktardı.

Kenevir Araştırmaları Enstitüsü Koordinatörü Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güngör Yılmaz ise tohumdan üretilen kenevirlerde çıkan ürünün erkek mi dişi kenevir mi olduğunu bilinmediğine işaret etti.

Prof. Dr. Yılmaz, doku kültürü laboratuvarında ise istenilen kenevir türünün tohumunu kullanmadan, yaprağından veya gövdesinin herhangi bir  kısmından binlerce fidenin yetiştirilebileceğini belirterek, “Medikal için ihtiyaç olan veya parfümeri için  ya da tekstil alanında kullanılan en verimli türler tespit edilerek, o türün üretimi sağlanmış olacak. Bu da sektörlerin ihtiyacı olan kenevirin üretilmesine önemli katkı sağlayacak ve bitki daha verimli kullanılmış olacak.” diye konuştu.

Endüstriyel kenevir bitkisi üzerine ihtisaslaşan Yozgat Bozok Üniversitesi, Ziraat Fakültesi Doku Kültürü Laboratuvarı’nda sektörlerin ihtiyaçlarına göre, kenevir bitkisi üretebilecek. Ziraat Fakültesi Öğretim Elemanlarından Dr. Cennet Yaman  tarafından  yürütülen  bu proje ile kenevirin doku kültürü ile çoğaltımı amaçlanmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM