• DOLAR
  13,4530
  %0,57
 • EURO
  15,2434
  %0,66
 • ALTIN
  796,19
  %0,72
 • BIST
  2.014,21
  %-1,36
İLK ARAŞTIRMA BOĞAZLIYAN’DA

İLK ARAŞTIRMA BOĞAZLIYAN’DA

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Yozgat’ın kenevir ekilebilen il olarak onaylanmasının ardından kenevir ekimine yönelik çalışmalar hız kazandı. Bu kapsamda Boğazlıyan’da iki çeşit kenevir tohumlarının  deneme ekimi yapıldı. Kenevirde daha az su ile daha fazla verim ve nitelikli ürün elde edebilmek amacıyla Yozgat’ta ilk defa araştırma Boğazlıyan’da gerçekleştiriliyor.

Kenevire dayalı sanayinin Yozgat ve yöresinde çeşitlenmesi, kenevirin bütün biyokütlesinin endüstriye kazandırılması hedefleriyle “Endüstriyel Kenevir” alanında ihtisaslaşan Yozgat Bozok Üniversitesinde merkez kampüs yerleşkesinden sonra Boğazlıyan ilçe yerleşkesinde iki çeşit  kenevir tohumlarının deneme ekimi gerçekleştirildi.

Yozgat Valisi Ziya Polat, Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Boğazlıyan Kaymakamı Fatih Gülnar, Boğazlıyan Belediye Başkanı Gökhan Coşar, Yozgat İl Emniyet Müdürü Murat Esertürk, Yozgat İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ali Sefa Yılmaz,  Yozgat İl Genel Meclis Başkanı İskender Nazlı, Yozgat İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Nazif Yılmaz, Yozgat Tarım ve Orman İl Müdür Yardımcısı Özgür Memiş, Rektör Yardımcısı ve Kenevir Araştırmaları Koordinatörü Prof. Dr. Güngör Yılmaz, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şenol Akın ve Üniversitenin Genel Sekreteri Prof. Dr. Uğur Kölemen katıldığı programda Boğazlıyan’da iki çeşit kenevir tohumları toprakla buluşturuldu.

Birim alanında bitki sıklığının etkilerini ve kenevirde su tutucu olarak geliştirilen materyalin sulamadaki etkinliğini, su tasarrufunu ve su ekonomisine etkisini incelemek amacıyla iki  çeşit kenevir tohumu toprakla buluşturuldu.

Ekimi yapılan kenevirler, Kenevir Araştırma Enstitüsü bünyesindeki araştırma gruplarının akademik çalışmaları, kısa, orta ve uzun vadede hedeflenen projelere ilişkin saha çalışmalarına da hammadde imkânı sağlıyor.

Kenevir ekimi sonrası  gazetecilere bir açıklama yapan  Rektör Yardımcısı ve Kenevir Araştırmaları Koordinatörü Prof. Dr. Güngör Yılmaz, Yozgat Bozok Üniversitesi Boğazlıyan Meslek Yüksekokulu arazisinde  birim alanındaki bitki sayısının verim ve kaliteye etkisini irdelemek amacıyla  iki çeşit  kenevir ekiminin yapıldığını aktardı.

İLK ARAŞTIRMA BOĞAZLIYAN’DA

Deneme ekimi  yapılan kenevir çeşitlerinin bir tanesinin Türkiye’nin yerli, diğerinin ise Avrupa’da üretimi yapılan endüstriyel kenevir çeşidi olduğunu ifade eden Prof. Dr. Yılmaz, “Küresel ısınma ve özellikle kuraklığın çok hissedilebilir olduğu dönemde su ekonomisi, su tasarrufu ve suyun daha etkin kullanımı son derece önemli. Bununla ilgili geliştirilen su tutucu materyalini tohum yatağına tohumla beraber ekiyoruz. Bu materyal topraktaki suyu kök bölgesinde tutuyor ve su kaybını azaltıyor. Suyun daha etkin bir şekilde bitki tarafından kullanmasını sağlıyor. Bu teorik bir bilgi. Bununla ilgili araştırmayı da ilk defa Yozgat’ta Boğazlıyan ilçemizde gerçekleştiriyoruz. Hedefimiz daha az su ile daha fazla verim ve nitelikli ürün elde edebilmek. Bu amaçla Anadolu’nun öz evlatlarından bir tanesi olan kenevirin tohumlarını toprakla buluşturuyoruz”  dedi.

BAŞKAN COŞAR; “SANAYİYE BÜYÜK KATKISI OLACAK”

Boğazlıyan Belediye Başkanı Gökhan Coşar ise, bir çok sektörde kullanımı  bulunan endüstriyel bir bitki olan kenevirin deneme ekimlerinden başarılı sonuçlar alınmasını temenni ederek,  hayırlı olması  dileklerinde bulundu.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ da, Yozgat Bozok Üniversitesi’nin endüstriyel kenevir alanında ihtisas üniversitesi olması nedeni ile kenevirin biyokütlesini ekonomiye kazandırmak hedeflerinin olduğunu söyledi.

YÖK aracılığı ile devletin Yozgat Bozok Üniversitesi’ne bir misyon yüklediğine dikkat çeken Prof.  Dr. Karadağ,  “Bu çerçevede bizim kısa, orta ve uzun vadede çalışmalarımızın uzantısı olarak hem kenevir ıslahı hem de kenevir tohumunun geleceğe aktarılması çalışmalarını yaparak  bir farkındalık oluşturmak üzere deneme ekimleri yapıyoruz. Amacımız bu zamana kadar farklı zeminde değerlendirilen kenevirin ekonomiye kazandırılması süreçlerinde sektörü buraya çekmek ve sektörle buluşmak. Geçen yıl yaptığımız çalışmalarla geniş yelpazede kenevir alanında sektörlerle bir araya gelerek çok önemli mesafeler kat ettik. Sayın Valimiz ve Belediye Başkanlarımızın da destekleriyle Yozgat Bozok Üniversitesi özelinde Yozgat ilimiz kenevirin ekonomiye kazandırıldığı bir üs olacak” dedi.

Türkiye’de kenevir konusunda ihtisaslaşan tek üniversitenin Yozgat Bozok Üniversitesi olduğunu vurgulayan Yozgat Valisi Ziya Polat, “Üniversitemizin ihtisas üniversitesi olması çok önemli. Bunu avantajlı duruma getirmemiz  lazım. Kenevir ile ilgili ilimize daha büyük yatırımların geleceğini düşünüyor ve bunun içinde hazırlıklı olmamız gerektiğini biliyoruz” dedi.

Vali Polat, şunları aktardı.

“Burada kenevir ekimi yapıyoruz. Ektiğimiz kenevirleri ekonomiye kazandırmamız gerekiyor. Yozgat’ın kenevirin başkenti ve merkez üssü olmasını sağlamak için hepimiz buradayız. Mucizevi bitki kenevir, ilaç, kozmetik, tekstil  ve savunma sanayi gibi bir çok alanda kullanılıyor. Kenevir Yozgat ilimizde alternatif ve ekonomik anlamda çok daha kıymetli olan ülke ekonomisine çok büyük katma değer kazandıracak bir bitki. İnşallah deneme ekimleri ile tohumları toprakla buluşturduk. Buluşturmaya da devam edeceğiz.  Üniversitemiz ile Yozgat’a çok artı değer katacak bir projemiz var. Orta Anadolu Kalkınma Ajansı ve  Konya Ovası Projesi yöneticileri ve sektör temsilcileri ile bir araya gelerek ne yapabiliriz, neredeyiz,  bunları önümüzdeki günlerde düzenleyeceğimiz toplantı ile masaya yatıracağız. Biz her zaman üniversitemizin ve mucizevi bitki kenevirin yanında yer almaya devam edeceğiz.”

Daha sektör temsilcilerinin katılımı ile bir toplantı düzenlendi, kenevirin sanayine yönelik  yatırımları masaya yatırıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM