• DOLAR
  %0,02
 • EURO
  %-0,67
 • ALTIN
  %0,44
 • BIST
  %-0,15
İlk Üründen Olumlu Sonuç

İlk Üründen Olumlu Sonuç

Türkiye’nin önemli tarım ve hayvancılık merkezlerinden Bozkır’da ilk defa kışlık ekilen İtalyan çiminden (ryegrass) 2. biçimi alındı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, “Yozgat’ta ilk defa ekimini geçen seneki üretim sezonunda yaptık ve olumlu sonuçlar aldık. Hayvancılık yapan çiftçilerimizle birlikte bu ürünün ekim ve üretim alanını artırmak amacıyla güzlük olarak 2018 üretim sezonunda ilimizin 5 değişik bölgesinde ekimlerini yaptık. Kışlık olarak ekim yaptığımız yerler içerisinde ilk defa şu an gördüğümüz Boğazlıyan İlçemiz Yenipazar’daki ekimimiz 2. biçime geldi. Buranın ilk biçimini 45 gün  önce geniş bir katılımla yapmıştık” dedi.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nce ilk defa  kışlık olarak ekilen buğdaygil yem bitkisi italyan çimi demonstrasyonunun ilk biçimini geniş bir katılımla yapıldı.  İtalyan çiminin ikinci biçimine de İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, İlçe ve Şube Müdürleri, teknik personeller, bölgedeki hayvancılıkla uğraşan çiftçileri ve basın mensuplarının katılımı ile gerçekleştirildi.

Yapılan demonstrasyon hakkında çiftçilere ve basın mensuplarına bilgi veren İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, şunları söyledi.

“Yozgat’ta ilk defa ekimini geçen sene yani 2017 üretim sezonunda yaptık ve olumlu sonuçlar aldık. Hayvancılık yapan çiftçilerimizle birlikte bu ürünün ekim ve üretim alanını artırmak amacıyla güzlük olarak 2018 üretim sezonunda ilimizin 5 değişik bölgesinde ekimlerini yaptık. Kışlık olarak ekim yaptığımız yerler içerisinde ilk defa şu an gördüğümüz Boğazlıyan İlçemiz Yenipazar’daki ekimimiz 2. biçime geldi.

Buranın ilk biçimini 45 gün  önce geniş bir katılımla yapmıştık. Biçimden hemen sonra sulanıp üst gübrelemesini yapmıştık ve şu an ikinci biçimini yaptık ve dekardan 1.250 kg ot verimi aldık. Sonuç görülmektedir. Gayet güzel oldu. Bu biçimden sonra da sulayıp gübreleyeceğiz. Bu yıl içerisinde 1 biçim daha yapıp toplamda 3 biçim almayı planlıyoruz.

Amacımız hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimizin kaliteli kaba yem kullanması artırmak dolayısıyla daha fazla et ve süt almalarını sağlamaktır. Besleyici değeri yüksek olan hayvancılıkta direkt otlatmaya uygun olup şişkinlik yapmayan bu ürünün yazlık ve kışlık olarak ekimini hayvancılık yapan tüm çiftçilerimize tavsiye ediyoruz. Çiftçilerimiz isterlerse İl Tarım ve İlçe Müdürlüklerimize gelerek ekim ve üretimi ile ilgili bilgi alabilirler. Gerekirse isteyen çiftçilerimize bu ekim alanlarını gezdirebiliriz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM