• DOLAR
  13,5922
  %-0,58
 • EURO
  15,4346
  %-0,59
 • ALTIN
  778,35
  %-0,01
 • BIST
  1.810
  %0,05
İNSANLIK DERSİ VERDİLER

İNSANLIK DERSİ VERDİLER

Avrupa Yozgatlılar Federasyonu Başkanı Veysel Filiz ve Boğazlıyan Belediye Başkanı Gökhan Coşar, dünyanın en önemli hükümetlerarası kuruluşlarından AGİT’in Hukuk Devleti, İslamofobiyle Mücadele ve Nefret Suçları oturumuna katıldı.

Avrupa Yozgatlılar Federasyonu AYF’nin davetlisi olarak Polonya’da bazı temaslarda bulunan Yozgat heyeti aynı zamanda dünyanın en önemli hükümetlerarası kuruluşlarından 57 üye ülkesi bulunan AGİT’in Hukuk Devleti, İslamofobiyle Mücadele ve Nefret Suçları oturumuna katıldı.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) İnsan Hakları Toplantısına Avrupa Müslümanlar Girişimi (Emisco) tarafından davet edilen AYF, Polonya’nın başkenti Varşova’da “İncinebilir Gruplar ve Nefret Suçu” temalı konferansa ortak oldu.

Konferansa AYF Başkanı Veysel Filiz ile Türkiye’den Yozgat belediye il ve ilçe belediye başkanları katıldı. Aynı zamanda Sosyal Uyum İçin Avrupalı Müslümanlar Girişimi (EMİSCO) Sözcüsü olan Başkan Veysel Filiz, Nefret Suçları oturumunda PKK ve FETÖ terör örgütüyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Uluslararası toplantıda söz alan AK Parti Yozgat İl Başkanı Çelebi Dursun, yaptığı konuşmada Türkiye’de Cumhuriyet döneminde yaşanılan insan hakları sorunları, son yıllarda bir başarı hikayesi olarak gerçekleşen değişim ve reform süreçleri ile mülteci sorunsalını ele aldı.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), bölgesinde seçim gözlemi, demokratik kalkınma, insan hakları, hoşgörü ve ayrımcılık yasağı ve hukukun üstünlüğü alanlarında faaliyet gösteriyor.

İkinci Dünya Savaşı esnasında yaşanılan Yahudi Soykırımının izlerini taşıyan Varşova Getosu, eski Tren İstasyonu ve Auschwitz-Birkenau Nazi Toplama kampına ziyaretlerde bulunan Yozgat heyeti, bugün Avrupa’da benzer insanlık dışı tehditlerin Müslümanlara karşı söz konusu olduğuna vurgu yapıldı.

Yurda dönmeden önce Türkiye Cumhuriyeti Varşova Büyükelçisi Tahsin Tunç Üğdül’ün davetine icap eden heyet, burada dünden bugüne Türkiye-Polonya ilişkileri ile ilgili bilgi edindi.

Temaslara, Boğazlıyan Belediye Başkanı Gökhan Coşar, Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Akdağmadeni Belediye Başkanı Nezih Yalçın, Sarıkaya Belediye Başkanı Ömer Açıkel, Sorgun Belediye Başkanı Mustafa Erkut Ekinci, Kadışehri Belediye Başkanı İrfan Akın, Çekerek Belediye Başkanı Eyyüp Çakır, Çayıralan Belediye Başkanı Ömer Codar, Dünya Uygur Ulusu Meclisi Koordinatörü Abdulkadir Tümtürk, Avrupa Yozgatlılar Federasyonu Yozgat Temsilcisi Coşkun Babayiğit, Gençlik Kolları Başkanı Yasemin Yürekli ve Avusturya Temsilcisi Oğuzhan Yürekli, katıldı.

AYF’den alınan bilgiye göre, ayrıca Yozgat lobisi adına bu gezilere devam edileceği belirtildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM