• DOLAR
  8,6621
  %0,40
 • EURO
  10,1666
  %0,49
 • ALTIN
  494,01
  %0,37
 • BIST
  1.389
  %0,23
İŞBİRLİĞİ BAŞARI GETİRECEK

İŞBİRLİĞİ BAŞARI GETİRECEK

BOĞAZLIYAN’DA TARIM VE HAYVANCILIK MASAYA YATIRILDI

Boğazlıyan Belediyesi ve Yozgat Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesi işbirliğiyle, Boğazlıyan’ın tarım ve hayvancılığını geliştirmek, tarımsal potansiyelini değerlendirebilmek ve verimliliğin arttırılmasına katkı sağlamak amacıyla çözümler ve projeler oluşturmaya yönelik istişare toplantısı düzenlendi.

Belediye Başkanı Gökhan Coşar; “Boğazlıyan’ı bu yörenin Çukurovası yapmayı arzuladıklarını ve bu hedef doğrultusunda Üniversitemizle iyi ilişkiler içerisinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Boğazlıyan Belediye Başkanı Gökhan Coşar’ın himayesinde kültür merkezinde gerçekleştirilen istişare toplantısına Boğazlıyan Belediye Başkanı Gökhan Coşar, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güngör Yılmaz, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz Gürbüz, Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Bekir Ayyıldız, Boğazlıyan İlçe Tarım ve Orman Müdür Vekili Burhan Kale, Boğazlıyan Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Demiroğlu, Boğazlıyan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Öcal Öcalan, oda ve kooperatif başkanları ve müteşebbisler katıldı.

Toplantıda bölgenin kalkınması ve tarımsal faaliyetlerde verimliliğin artırılması yönünde Yozgat Bozok Üniversitesi önderliğinde bir yol haritasının oluşturularak ivedilikle hayata geçirilmesi konusunda fikir birliğine varıldı.

İşbirliği çerçevesinde yürütülecek olan projeler, yapılacak olan lisansüstü tezlerin yörenin sorunlarına çözüm arayacak nitelikte olması gerekliliği, kenevir sektörünün Boğazlıyan ekonomisi ve sanayisine sağlayacağı kazanımlar, yağlı tohumlu bitkilerin durumu, tarıma dayalı sanayi, Baklagillerden beklentiler, su tedariki ve su kullanım etkinliğinin arttırılması, kayıt dışı üreticiler, yörenin hayvancılığı gibi konular üzerinde görüş teatisinde bulunuldu.

Rektör yardımcısı Prof. Dr. Güngör Yılmaz, toplantının faydalı bir buluşma olduğunu belirttiği açıklamasında; Boğazlıyan’da tarım paydaşlarının beklentilerinin neler olduğunun ortaya konulduğunu, Üniversitenin ve özelde Ziraat Fakültesinin sorunların çözümünde rol alabilecek aktörlere sahip olduğunu dile getirdiklerini, üniversite olarak yörenin beklentilerine uygun projeler veya tezlere ağırlık vereceklerini kaydetti.

Belediye Başkanı Gökhan Coşar ise, toplantıya ev sahipliğinden memnuniyet duyduklarını, Boğazlıyan’ı bu yörenin Çukurovası yapmayı arzuladıklarını ve bu hedef doğrultusunda Üniversitemizle iyi ilişkiler içerisinde çalışmalarını sürdüreceklerini dile getirdi.

Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz Gürbüz de bu yörenin özellikle küçükbaş hayvancılığında yeni ırklara yönelinmesi ve ıslah çalışmalarıyla daha verimli yeni  koyun ırklarının geliştirilmesine ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM