• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
İŞKUR İŞÇİ VE İŞVERENİN YANINDA

İŞKUR İŞÇİ VE İŞVERENİN YANINDA

Yozgat Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Taner Yıldız, işçi ve işverenin yanında olmaya devam edeceklerini belirterek, “İŞKUR İl Müdürlüğü olarak tüm işverenlerimize yardımcı olmaya devam ediyoruz” dedi.

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Taner Yıldız, Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren firmaları ziyaret ederek, işverenlere “Kısa Çalışma Ödeneği” ve “Normalleşme Desteği” hakkında bilgiler verdi.

Ziyaretler esnasında işverenlerin Kısa Çalışma Ödeneği hakkındaki sorularını yanıtlayan Yozgat Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Taner Yıldız, COVID-19 pandemi sürecinde işleri durma noktasına gelen işyerlerine ve çalışanlara verilen desteğin, ‘Normalleşme Desteği’ adı altında sürdürüleceğini, böylece istihdamın korunmaya devam edileceğini ifade etti.

Normalleşme Desteğinin 1 Ağustosta yürürlüğe girdiğini hatırlatan Yıldız, 1 Temmuz 2020 tarihine kadar kısa çalışma ödeneğine veya nakdi ücret desteğine başvurmuş olan özel sektör işyerlerindeki, kısa çalışma ödeneğinden veya nakdi ücret desteğinden faydalandırılan sigortalıların, normal çalışma düzenine geçmesi halinde yararlanabileceklerini kaydetti.

Ayrıca, bu kapsamda, kısa çalışmanın ve nakdi ücret desteğinin sona erdiği tarihi takip eden aydan itibaren 3 ayı geçmemek şartıyla, her ay için kısa çalışmada veya ücretsiz izinde geçen aylık ortalama gün sayısı ve asgari ücret üzerinden hesaplanan işçi ve işveren primi tutarında mahsuplaşmaya gidileceğini söyleyen Yıldız, Normalleşme Desteği kapsamında ödenecek tutarlara ilişkin bilgiler verdi.

Yıldız, “Normal çalışma düzenine geçen çalışanın, kısa çalışma ödeneği veya nakdi ücret desteği aldığı aylık ortalama gün sayısının 30 gün olması durumunda; işverenlerin SGK’ya ödeyecekleri primlerden 1.103,63 TL mahsuplaşma yapılacaktır. Normal çalışma düzenine dönen ve ağustos ayında çalışmaya devam eden sigortalılar için SGK prim belgeleri 1-26 Eylül 2020 tarihleri arasında düzenlenecek olup SGK tarafından 25 Ağustos’ta işverenler için tanımlama ekranı açılacaktır” şeklinde konuştu.

İşverenlerin başvuru esnasında izlemesi gereken adımlar hakkında da bilgi veren Yıldız, “Normalleşme Desteğine başvuru yapacak işverenlerimiz, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi internet sitesine giriş yaparak, e-SGK/İşveren/İşveren Sistemi/Teşviklerden Faydalanacak Sigortalı Tanımlama ekranında yer alan “7252 4447 Sayılı Kanun Geçici 26. Madde Desteği” menüsünden işlemlerini gerçekleştirebilecektir” dedi.

COVID-19 pandemi sürecinde işçi ve işverenin yanında olmaya devam edileceğini söyleyen Yıldız, İŞKUR İl Müdürlüğü olarak tüm işverenlere yardımcı olmaya devam ettiklerini sözlerine ekledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM