• DOLAR
  %-0,09
 • EURO
  %-0,07
 • ALTIN
  %-0,09
 • BIST
  %5,16
İŞKUR İŞSİZLİK ÖDENEĞİ İLE DE İŞSİZİN YANINDA

İŞKUR İŞSİZLİK ÖDENEĞİ İLE DE İŞSİZİN YANINDA

İşsizlik ödeneği Sigortalı işsizlere yasada belirtilen şartları taşımaları halinde işsiz kaldıkları dönem için belirli süre ve miktarda yapılan ödeme olduğu bildirildi.

Bu ödenek için işten çıkarılmadan önce son 3 yılda 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödenmesi, işten ayrılmadan önceki son 120 gün sigortalı çalışmış olmak gerekiyor.

İşsizlik Ödeneği başvurularının ne zaman sonuçlanacağı ve ne kadar olacağı gibi sorulara açıklık getiren Yozgat Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Taner Yıldız, açıklamasında; “İşsizlik ödeneği, sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan ortalama brüt kazancının %40’ı olarak hesaplanmaktadır. Bu şekilde hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının %80’ini geçememektedir. İşsizlik ödeneği damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmamaktadır” dedi.

Yıldız, İşsizlik ödeneğinin başvuruları izleyen ayın sonuna kadar sonuçlandırılacağını belirtirken, her ayın beşinde aylık olarak işsizin kendisine ödeneceğinin de kaydetti.

“Yozgat İŞKUR’dan İşbaşı Eğitim Programı Denetimleri”

Öte yandan, Yozgat Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile Yozgat’ın Sorgun İlçesinde faaliyet gösteren İşbaşı Eğitim Programı ile personel istihdam eden Ömür Akbolat(BobbiliCafe) firmasına denetim ziyareti gerçekleştirildi.

Teşvikler ve destekler hakkında açıklamalarda bulunan İŞKUR İl Müdürü Taner Yıldız, “İşverenlerimize sağladığımız önemli desteklerden biri İşbaşı Eğitim Programlarımızdır. Bu desteğimiz ile nitelikli işgücü temin etmekte zorlanan işverenlerimize işe alacakları kişileri işyerinde belli bir süre gözlemleyerek ve eğitim vererek kişiler hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olma ve işe alma konusunda isabetli bir karar verme imkânı sunuyoruz. Bu sayede işverenler ihtiyaç duydukları işgücünü herhangi bir maliyete katlanma zorunluluğu bulunmadan kendileri yetiştirme imkânına kavuşmaktadır” açıklamasında bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM