• DOLAR
  8,8219
  %-0,50
 • EURO
  10,3287
  %-1,00
 • ALTIN
  496,96
  %-0,40
 • BIST
  1.392
  %0,51
İŞKUR MESLEK SAHİBİ YAPIYOR

İŞKUR MESLEK SAHİBİ YAPIYOR

Yozgat Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Taner Yıldız, “İl Müdürlüğü olarak tüm ilçelerde piyasa araştırması yaparak, talep edilen kursların değerlendirilmesi yapılıyor. İlçelerimizin özelliklerine göre, unutulmaya yüz tutmuş meslekler ve yöresel el sanatları gibi mesleklere yönelik kurslarımızı açıyoruz” dedi.

Yozgat Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından ilin istihdamının korunması, artırılması, işsizlerin mesleki niteliklerinin geliştirilip, işsizliğin azaltılmasına yönelik açtığı Mesleki Eğitim Kursları açılmaya devam ediyor.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Yozgat Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Taner Yıldız, “İl Müdürlüğü olarak tüm ilçelerde piyasa araştırması yaparak, talep edilen kursların değerlendirilmesi yapılıyor. İlçelerimizin özelliklerine göre, unutulmaya yüz tutmuş meslekler ve yöresel el sanatları gibi mesleklere yönelik kurslarımızı açıyoruz.

Bu kapsamda,  ilimiz genelinde işbirliği kapsamında Sarıkaya Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile 25 kişilik Şiş ve Tığ Örücülüğü ile Oyuncak Bebek Yapımcısı (Amigurumi) mesleğinde. Sorgun Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile 25 kişilik Bakır İşleme ve Süslemecisi, 25 kişilik Çini İşlemecisi ve 25 kişilik Cam Süs Eşyası Yapımcısı mesleklerinde. Akdağmadeni Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile 12 kişilik Dekoratif Ev Aksesuarları Hazırlama Elemanı mesleğinde ve Yerköy Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile 20 kişilik Kadın Üst Giysileri Dikim Elemanı mesleğinde kurslarımız açılmıştır” dedi.

Ayrıca Sorgun Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Yetiştiricisi ve Ahşap Hediyelik Eşya Yapımcısı mesleklerinde Akdağmadeni Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile Şiş ve Tığ Örücülüğü ve Oyuncak Bebek Yapımcısı (Amigurumi) mesleklerinde de kurslarımız planlanmakta olup en kısa zamanda açılacağını söyleyen Yıldız, özel politika gerektiren kişi ve grupların özellikle kadınların işgücü piyasasına kazandırılmasına yardımcı olmak amacıyla düzenlenen mesleki eğitim kursları ile kadın istihdamının desteklendiğini de ifade etti.

Mesleki eğitim kurslarına katılan kursiyerlere, günlük cep harçlığı ödendiği belirten Yıldız, Geleneksel mesleklerde mesleki eğitim kurslarına katılanlara günlük 45 lira zaruri gider ödemesi yapıldığını kaydetti.

Ayrıca sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenen istihdam garantili mesleki eğitim kurslarına katılanlara günlük 70 lira zaruri gider ödemesi yapıldığına vurgu yapan Yıldız, istihdam garantisiz mesleki eğitim kurslarına katılanlara günlük 35 lira ödendiğini anlattı.

Yıldız, “İşte Anne Projesi kapsamında 0-15 yaş arasında çocuğu olan ve İş Kulübü avantajlarından faydalanan, akabinde istihdam garantili mesleki eğitim kurslarına katılan kadınlara günlük 110 lira ödeme yapılıyor.

Bunun dışında, sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenen istihdam garantili mesleki eğitim kurslarına katılan kadınların bakmakla yükümlü oldukları 2-5 yaş arası çocukları için de aylık 400 lira bakım desteği verilmektedir. İş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi Kurumumuz tarafından mesleki eğitim kursu süresince karşılanmaktadır” diye konuştu.

Yıldız, Kurslara katılan vatandaşlardan herhangi bir ücretin kesinlikle alınmadığını, mesleki eğitim kursu süresince karşılanan giderlerin yanında, kursu başarıyla tamamlayanlara kurs sonunda Kurs Bitirme Sertifikası verildiğini ve İlçelerde Mesleki Eğitim Kurslarının açılmaya devam edeceğini de müjdeleyerek sözlerini tamamladı.

15.02.2021

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM