• DOLAR
  %0,08
 • EURO
  %-0,55
 • ALTIN
  %0,45
 • BIST
  %-0,15
İŞKUR’dan GeleceğinMesleklerine Destek

İŞKUR’dan GeleceğinMesleklerine Destek

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Taner Yıldız, “Dijitalleşen sanayide nitelikli işgücü ihtiyacının karşılanabilmesi ülkemiz açısından önemli bir konu haline gelmiştir. Gelişen sanayinin gerekliliklerine bağlı olarak her geçen gün yeni meslek alanları ortaya çıkmaktadır” dedi.

Çalışma ve İş Kurumu Yozgat İl Müdürü Taner Yıldız, “Dijital Ekonominin İhtiyaçlarını Karşılayacak Nitelikli İşgücünün Yetiştirilmesine Yönelik Mesleki Eğitimlerin Düzenlenmesine İlişkin Genelge” detayları hakkında açıklamalarda bulundu.

Yıldız, bu Genelge, dijitalleşmenin getirdiği avantaj ve dezavantajlar dikkate alınarak işgücünün bu kapsamda yetiştirilmesi amacıyla hizmet alımı veya işbirliği yöntemiyle düzenlenecek Mesleki Eğitim Kursları ile İşbaşı Eğitim Programlarına ilişkin usul ve esasları kapsadığını söyledi.

Yıldız, “Dijitalleşen sanayide nitelikli işgücü ihtiyacının karşılanabilmesi ülkemiz açısından önemli bir konu haline gelmiştir. Gelişen sanayinin gerekliliklerine bağlı olarak her geçen gün yeni meslek alanları ortaya çıkmaktadır. Sanayi 4.0 ile iş tanımlarında ve çeşitlerinde de oldukça önemli değişimler olması beklenmektedir.

Orta Vadeli Programda; (2018-2020) “Dijital dönüşüm ve teknolojik değişimin fırsata çevrilebilmesi ve işgücü piyasası üzerinde olabilecek olumsuz etkilerinin en aza indirilmesi amacıyla; gelecekte dönüşüm geçirecek veya yeni ortaya çıkacak sektör, meslek ve beceriler tespit edilerek işgücü piyasasının bu gelişmelere uyumu için bir strateji belirlenmesi” hedeflenmiştir. Ayrıca Ulusal İstihdam Stratejisi ile bilişim sektöründe her yıl 10 bin bilişim uzmanı yetiştirilmesi hedeflenmektedir. Sanayi 4.0 ile gelecekte bilgi ve iletişim teknolojileri ve Ar-Ge alanında gelişen teknoloji ve üretim süreçlerinin değişimi ile birlikte;  Endüstriyel Bilgisayar Programcılığı, Giyilebilir Teknoloji Tasarımcısı, Endüstriyel Kullanıcı Arayüzü Tasarımcısı, Bulut Bilişim Uzmanı, Siber Güvenlik Uzmanı, Veri Analisti, ERP Uzmanı, Sosyal Medya Uzmanı, Yazılım Geliştirme Uzmanı, Mobil Yazılım Uzmanı, Oyun Geliştirme Uzmanı gibi yeni mesleklerin ortaya çıkacağı, bazı mesleklerde ise işgücü talebinin artacağı öngörülmektedir” dedi.

Yıldız, “Türkiye İş Kurumu (Kurum), dijitalleşme sonucunda ihtiyaç duyulan nitelikli işgücünün yetiştirilmesi ve eğitim programlarının uygulanmasına öncelik vermek amacıyla üst politika belgeleri ile ortaya konulan ihtiyacı karşılamaya yönelik olarak işverenlerden somut işgücü talebi alınması şartı aranmaksızın mesleki eğitim kursu düzenlenmesine karar verebilecektir. Bu kapsamda bilgi ve iletişim teknolojileri başta olmak üzere Sanayi 4.0 ile ortaya çıkacak yeni mesleklerin bulunduğu sektörlerin ihtiyaçları doğrultusunda gerekli eğitim ve istihdam programları birlikte uygulanabilecek ve sektör, meslek, hedef kitle gibi kriterler çerçevesinde istihdamı artırıcı ve koruyucu faaliyetleri destekleyecek uygulamalara destek verilebilecektir.

Bu genelge kapsamında tanzim edilen İşbaşı Eğitim Programları Aktif İşgücü Hizmetleri Yönetmeliği ve Genelgesi ile belirlenen usul ve esaslar kapsamında yürütülecek olup geleceğin meslekleri olarak belirlenen mesleklerde düzenlenebilecek İşbaşı Eğitim Programlarına katılan 18-29 yaş aralığındaki katılımcılar için 9 aya kadar İşbaşı Eğitim Programı düzenlenecek, program süresince katılımcıların günlük 75 TL kursiyer zaruri gideri ile iş kazası ve meslek hastalığı ve genel sağlık sigortası primleri İŞKUR tarafından ödenecektir” açıklamasında bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM