• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
İŞKUR’DAN SOSYAL İNOVASYON

İŞKUR’DAN SOSYAL İNOVASYON

Yozgat İş Kurumu İl Müdürlüğü; Engelli ve Eski Hükümlülere Yönelik Hibe Desteği Başvuruları Devam Ediyor.

Kendi işini kurmak isteyen Engelli girişimci adaylarına 150 Bin TL. Eski Hükümlü girişimcilere ise 110 Bin TL’ye kadar hibe desteği verilecek.

HİBE BAŞVURULARI DEVAM EDİYOR

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından finanse edilen Engelli ve eski Hükümlü Hibe desteği proje başvuruları devam ediyor. Hibe desteği için proje teklifleri 15 Aralık 2023 tarihine kadar e-Devlet üzerinden çevrimiçi olarak yapılacak.

Yozgat Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Taner Yıldız, engelli bireylerin kendi geçimlerini sağlamalarını ve yeni istihdamlara aracılık etmelerini amaçlayan projeler için destekleri açıkladı. Bu kapsamda sunulan destekler arasında; Kuruluş işlemleri desteği, İşletme gideri desteği, ve Demirbaş desteği bulunuyor.

Kuruluş işlemleri desteği kapsamında işyeri kuruluşu için yapılan resmi işlemler, onaylar, izinler, ruhsatlar ve sigorta gibi masraflar için belge karşılığı en fazla 10.000 TL olarak sağlanacak. İşletme gideri desteği ise sözleşme imza tarihinden sonra 12 ay süre ile belge karşılığı işletme giderlerinin en fazla %60’ını geçmeyecek şekilde yıllık toplamda en fazla 30.000 TL olarak belirlendi.

Demirbaş desteği ise sektörlere göre değişiklik gösteriyor. Tarım ve hayvancılık sektörüne ait projelerde işletmenin temel faaliyet alanı ile ilgili demirbaş maliyetleri için belge karşılığı en fazla 90.000 TL, diğer sektörlere ait projelerde ise işletmenin temel faaliyet alanı ile ilgili makine, teçhizat, yazılım, donanım, ofis malzemesi gibi maliyetler için vergiler dahil en fazla 110.000 TL destek sağlanacak.

Başvuruların sadece e-Devlet üzerinden online olarak alınacağını belirten Yıldız, İş Kurumu Yozgat İl Müdürlüğü veya Hizmet Merkezlerine elden veya posta yolu ile yapılan proje başvurularının kabul edilmeyeceğini vurguladı.

Engelli ve eski hükümlü bireylerin iş dünyasına katılımlarını teşvik etmeyi amaçlayan bu hibe programı, işletmelerin sürdürülebilir büyüme ve istihdam yaratma potansiyelini destekleyerek toplumsal kalkınmaya katkıda bulunmayı hedefliyor.

Engelli ve eski hükümlü bireylerin iş hayatına entegrasyonunu teşvik etmeyi amaçlayan bu hibe programına başvuru yapmak isteyenler, detaylı bilgiler ve başvuru rehberine Türkiye İş Kurumu’nun resmi internet sitesi üzerinden ulaşabilecekler.

Hibe programı, engelli bireylerin iş hayatında aktif rol almalarına olanak tanıyarak sosyal ve ekonomik açıdan daha kapsayıcı bir toplumun oluşturulmasına katkıda bulunmayı hedefliyor. (Erol TARİKCİ)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM