• DOLAR
  %0,16
 • EURO
  %0,05
 • ALTIN
  %0,26
 • BIST
  %5,16
İŞLEMESİZ TARIM ÇİFTÇİNİN MALİYETLERİNİ DÜŞÜRÜYOR

İŞLEMESİZ TARIM ÇİFTÇİNİN MALİYETLERİNİ DÜŞÜRÜYOR

İşlemesiz tarımın toprak-su kayıplarının önlenmesi, ürün veriminde artış gibi nedenlerle son yıllarda üzerinde daha çok durulan ve yaygınlaşması için de önemli çalışmalar yürütülen üretimlerden birisi olan işlemesiz tarım Yozgat’ta da yaygınlaşıyor.

TOPRAK İŞLEMESİZ NOHUT EKİLDİ

Yozgat il genelinde toprak işlemesiz tarım ekimleri yapıldı.

Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya, “Daha az masraf ve işçilikle doğayı ve toprağı koruyan korumalı tarım dahilinde toprak işlemesiz tarım sistemini İlimizde yaygınlaştırmak için demonstrasyon ve eğitim çalışmaları yürütülüyor” dedi.

Hem toprağın daha uzun süre kullanılmasını sağlayan hem de verimliliği artıran işlemesiz tarım Yozgat’ta da yaygınlaşıyor.

Bu sistemin sürdürülebilirliğini çiftçilere göstermek amacıyla demonstrasyon çalışmasına devam ediliyor.

Yapılan demonstrasyon ekimiyle ilgili olarak Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya, açıklamasında şunları söyledi.

“Daha az masraf ve işçilikle doğayı ve toprağı koruyan korumalı tarım dahilinde toprak işlemesiz tarım sistemini İlimizde yaygınlaştırmak için demonstrasyon ve eğitim çalışmaları yürütülmektedir.

Toprak İşlemesiz Tarım, Yozgat gibi karasal iklim gösteren illerimizde özellikle kuru alanlarda uygulanabilecek olan bir sistemdir. Önceki yıllarda yaptığımız uygulamalarda; bu sistemde herhangi bir verim kaybı olmadığını hatta bazı alanlarda verim artışı olduğunu gözlemledik. İklim değişikliğinin etkilerini hissettiğimiz şu günlerde çevreye dost olan toprağı ve çevreyi koruyan bu uygulamayı İlimizde yaygınlaştırmak için eğitim ve yayım çalışmaları yapmaktayız.

Bu sistemle yapılan tarımda dekardan ortalama 5 Litre yakıt tasarrufu sağlanmakta ayrıca toprak işleme aletlerine yapılan masraflar, işgücü ve amortisman maliyetleri de en aza inmektedir. Bütün bunlar dikkate alındığında bu sistemde çiftçinin dekardan tasarrufu, 100-150 TL civarındadır.

Ayrıca bu sistemde anızları toprak üstünde bıraktığımızdan dolayı toprağın organik madde seviyesi artmakta, toprak erozyonu azalmakta ve en önemlisi de anız yangınlarının önüne geçilmesi sağlanmaktadır.

Bu sistemde dikkat edilecek hususlar tarlaya her yıl farklı üretim çeşidinden ürün ekilmesi ve konu uzmanlarından teknik bilgi ve yardım alınmasıdır. İl Müdürlüğü olarak biz bu konuda her zaman çiftçimize teknik destek be bilgi vermeye hazırız.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM