• DOLAR
  %0,02
 • EURO
  %-0,04
 • ALTIN
  %0,00
 • BIST
  %0,33
İŞSİZLİK MAAŞI ZAMLANDI

İŞSİZLİK MAAŞI ZAMLANDI

İşsiz kalanların devletten aldığı işsizlik maaşı her ayın belli günleri işsizlerin hesabına yatıyor.

İşsizlik ödeneği, son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan ortalama brüt kazancının %40’ı olarak hesaplanırken, işsizlik ödeneği miktarı aylık asgari ücretin %80’ini geçmiyor, ayrıca ödenekten damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesinti yapılmıyor.

Bu yıl en düşük ödeneğin 1.420, en yüksek ödeneğin 2.840 liradan hesaplanırken, önümüzdeki yıl ise, bu oranların zamlanarak en düşük 2.130 ve en yüksek 4.260 lira olacak.

İşsizlik ödeneğinden yararlanmak için hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurulması gerekiyor.

İşsiz kalanların devletten aldığı işsizlik maaşı her ayın belli günleri işsizlerin hesabına yatıyor.      İşsizlik ödeneği, son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan ortalama brüt kazancının %40’ı olarak hesaplanıyor. Bu şekilde hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı aylık asgari ücretin %80’ini geçememekte. Ayrıca ödenekten damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesinti yapılamamakta.

Konu ile ilgili bir açıklamalarda bulunan Yozgat Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Taner Yıldız, “2022 yılında geçerli olacak olan İşsizlik maaşı belirlendi. Son dört aylık prime esas kazancı 2022 yılı yeni asgari ücretten hesaplanan kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalan bir vatandaşımız 2 bin 130 lira işsizlik ödeneği alacaktır” dedi.

Yıldız, bu yıl en düşük ödeneğin 1.420, en yüksek ödeneğin 2.840 liradan hesaplanırken, önümüzdeki yıl bu oranların zamlanarak en düşük 2.130 ve en yüksek 4.260 lira olduğunun belirlendiğini kaydetti.

Yıldız, bu hizmetten yararlanmak için hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurulması gerektiğini dile getirdi, “İşsizlik ödeneği başvurusu ile kişinin iş arayan kaydı yapılmakta veya güncellenmekte olup böylelikle danışmanlık, işe yerleştirme ve mesleki eğitim hizmetlerinden faydalanması sağlanmaktadır” açıklamasında bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM