• DOLAR
  9,2620
  %0,92
 • EURO
  10,7921
  %1,11
 • ALTIN
  526,44
  %-0,64
 • BIST
  1.410
  %-0,16
İŞTE BOZOK ÜNİVERSİTESİ

İŞTE BOZOK ÜNİVERSİTESİ

Yozgat Bozok Üniversitesi “Yobü” Markası ile Kenevir Yağı Katkılı Antibakteriyel Sıvı Sabun Üretti.

Kenevir üzerine ihtisaslaşan Bozok Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi bünyesinde kenevir yağı katkılı antibakteriyel sıvı sabun üretti.

Rektör, Karadağ, “Yapılacak üretimle bölgemize, hatta şehir dışına da Yozgat Bozok Üniversitesi’nin markası olan kenevir yağı esaslı antibakteriyel bu ürünü taleplere bağlı olarak arz etmeyi planlamaktayız” dedi.

Yozgat Bozok Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü laboratuvarlarında ve Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Orhan Hazer öncülüğünde üretimi gerçekleştirilen kenevir yağı katkılı antibakteriyel köpük ve sıvı el sabunu, Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Güngör Yılmaz, Prof. Dr. Şenol Akın, Genel Sekreter Prof. Dr. Uğur Kölemen’in katılımı ile basın mensuplarına tanıtıldı.

Üniversitenin Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Laboratuvarında “YOBÜ” ismiyle üretilen kenevir yağı katkılı antibakteriyel sıvı sabunun tanıtımını yapan Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Yozgat Bozok Üniversitesi’nin 2006 yılında, Fen-Edebiyat Fakültesi’nin ise 1994 yılında kurulduğunu ve fakültede fizik, kimya ve biyoloji gibi temel bilimlerin de yer aldığını, bu süreçte sadece fakültelerin eğitim-öğretim kalitesini yükseltmeye dönük değil, varolan bilimsel potansiyellerini de kullanma noktasında teşvik ettiklerini ifade ederek şunları söyledi:

“Özellikle COVID-19 virüsü ile mücadele kapsamında ortaya çıkan tablo, temizlik malzemelerine ciddi rağbetin oluşmasına neden oldu. Hatta marketlerimizde antibakteriyel sıvı sabun bulma noktasında ciddi sıkıntılar yaşanmaya başladı. Böyle bir süreçte bizler de; hem altyapısı itibariyle hem de öğretim üyesi kadrosu ile nitelikli bir yere sahip Kimya Bölümümüzde var olan potansiyeli harekete geçirmek istedik. Kimya Bölümü Öğretim Üyeleri’nden Doç. Dr. Orhan Hazer hocamızın başkanlığında içinde bulunduğumuz laboratuvarı on beş gün içinde hazırlayarak iki gün öncesinde de üretime başlatmış bulunmaktayız.”

Rektör Prof. Dr. Karadağ, “Burada görevli hocalarımızla günlük kapasitesi bir tona varabilecek sıvı ve köpük formunda antibakteriyel sabun üretimi hedeflenirken, aynı zamanda bizim ihtisas alanımız olan endüstriyel kenevirin yağını kullanarak; sabuna cildi koruma, nemlilik sağlama özelliği ve cilde esneklik vermesi yanında tırnak sağlığına da olumlu etkisinin olduğu özellikler verilmiş olundu. Yapılacak üretimle bölgemize, hatta şehir dışına da Yozgat Bozok Üniversitesi’nin markası olan kenevir yağı esaslı antibakteriyel bu ürünü taleplere bağlı olarak arz etmeyi planlamaktayız.” dedi.

Hem Yozgat genelinden, hem de il dışından sabuna talep olduğuna değinen Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ sözlerini şöyle sürdürdü:

“Üretimine talip olanlar dahi oldu. Bizim amacımız, ihtisas alanımız olan endüstriyel keneviri kozmetikten tekstile, biyoenerjiden yapı malzemelerinin üretimine varan çok geniş bir yelpazede ürünler ortaya çıkarmak ve Yozgat’ta konuçlanmaları şartıyla bu ürünleri müteşebbislere sunmaktır.”

Projenin başında yer alan Üniversitenin Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Orhan Hazer ise basın mensuplarına üretim aşamasını başından sonuna kadar anlatarak bilgilendirdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM