• DOLAR
  9,2620
  %0,92
 • EURO
  10,7921
  %1,11
 • ALTIN
  526,44
  %-0,64
 • BIST
  1.410
  %-0,16
İSTİKLAL MARŞI BİR ŞAHLANIŞIN DESTANI

İSTİKLAL MARŞI BİR ŞAHLANIŞIN DESTANI

Mehmet Akif’in yazdığı İstiklal Marşıyla mısralara dökülen ve günümüze onurla taşınan ’12 Mart İstiklal Marşı’nın kabulünün 99. yıl dönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü ilçemizde de kutlandı.

İlçemizde İstiklal Marşı’nın kabulü kutlandı.

Devletimiz ve Milletimizin bağımsızlığının sembolü ve Türk Milleti’nin onurlu mücadelesinin yeniden doğuşunun şanlı destanı, vatan-millet sevgisi, hürriyet simgesi, moral gücü ve milletin istiklal sevgisi ile dopdolu olan Şair Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı İstiklal Marşımızın, 99. yıl dönümünü kutlandı.

Boğazlıyan Necmettin Yıldız Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi konferans salonunda, Şehit Lokman Darğın İmam Hatip Ortaokulu Müdürlüğü’nce hazırlanan  12 Mart İstiklal Marşı’nın kabulünün 99. yıl dönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü düzenlendi.

Programa;  İlçe Kaymakamı Fatih Okumuş, Belediye Başkanı Gökhan Coşar, Askerlik Şube Başkanı Personel Asteğmen Tayfun Okta, Milli Eğitim Müdürü Mustafa Şimşek, Boğazlıyan Şehit Aileleri Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Ergün Yalçın, Kamu Kurum ve Kuruluş temsilcileri, STK temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, il genel meclis üyeleri ile öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Programda İstiklal Marşının yazım aşamasını konu alan kısa drama ile Kahraman Ordumuza ithafen yazılan bu günde, yine kahramanlıklar gösteren Şehitlerimize ağıtlarımızı dile getiren müzik dinletisi katılımcıları duygulandırırken, ‘Mehmet Aki Ersoy’un hayatı ve 21 özelliği’ ‘Ordunun Duası’ ‘İstiklal Marşı Oratoryosu ve Kurtuluş Savası Drama’ sunumu ile ‘Çanakkale Şehitleri’ şiirleri programa renk kattı.

Boğazlıyan Kaymakamı Fatih Okumuş, programda yaptığı konuşmada; “İstiklal Marşımızın kabulünün 99. yıldönümü nedeniyle İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u rahmetle, saygıyla yad ediyoruz. Yine İstiklal Harbimizi veren başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve dava arkadaşlarına Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

İstiklal Marşımız yazılması için 500 lira bir ödül konulduğunu hatırlatan Kaymakam Okumuş,  “Mehmet Akif Ersoy, bu ödülü almamak adına girmedi. Arkadaşlarının ısrarı üzerine bu şiiri yazmaya karar verdi. Bu ödülü de Hilal-i Akber Kızılay’a bağlı Dar’ül Mesai’ye bağışladı o zamanki isimleriyle. Dar’ül Mesai dul kadınlar ve yetim çocuklara meslek zanaat öğreten bir müessese. İstiklal Marşı; ‘Rabbim bir daha yazdırmasın’ dedi Ersoy. Bu çok önemli. İstiklal Marşımız 571 heceden oluşuyor. Yani Peygamber efendimizin doğum günü. Yine 1453 harften oluşuyor İstanbul’un fethi. Bu kadar incelik bu kadar nezaket sahibi bir insan Mehmet Akif. İstiklal Marşımız bizim gerçekten bağımsızlık marşımızdır” dedi.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı ise Sosyal Bilgiler Öğretmeni Erdoğan Sofuoğlu yaptı.

Sofuoğlu, konuşmasında; “Bayrağımız ve onun hürriyetini ebedileştiren İstiklal Marşı’mız, milletimizin ruhunu, tarihini ve ideallerini aksettiren ölmez değerleridir. İstiklal marşını anlayabilmek için, Mehmet Akif’i iyi bilmek, onun bütün yönleriyle şahsında topladığı “milli mücadele ruhunu” yakından tanımak, bu ruhu hakkı ile hissetmek gerekir.

İstiklal savaşı, Türk milletinin ölüm kalım savaşıdır. Böyle dönemlerde milletler kendilerini yaşatan temel kıymetlerin farkına varırlar. Vatan, millet, hürriyet ve istiklal gibi kavramların önemi, barış döneminde pek anlaşılmaz fakat bir milleti yok olma tehlikesi ile baş başa bırakan savaş, onların ne kadar önemli olduğunu anlamamızı sağlar. Bu değerler, o kadar önemlidir ki onlar olmadan yaşamak mümkün değildir. Bundan dolayı milletler, bu değerler uğruna ölümü bile göze alırlar. Bu değerler uğruna binlerce insan şehit ve gazi olduğu için kutsal bir anlam kazanırlar.

Geçmişte yaşayan şanlı atalarımız, şehit dedelerimiz bize bu güzel vatanı miras bıraktı. Bizler de gelecek nesillere bu kutsal emaneti en güzel şeklinde taşımalıyız. Unutmayınız ki omuzlarınızda geleceğin sorumluluğu vardır.

Bu sorumluluğu taşımak öyle kolay değildir. Çalışmak ister fedakârlık ister. Bizden sonra nesillere güçlü bir ülke bırakmak ve geçmişin mirasını geleceğe emanet olarak taşımak için çok çalışmalıyız.

Büyük Millet Meclisince oy birliğince ile 12 Mart 1921 ‘de Ulusal Marş olarak kabul edildi. İstiklal Marşımızın bestelenme işi için de yarışma düzenlenmiş. Bu yarışmaya 22 beste katılmış 1930 yılında Osman Zeki Üngör’ün bestesi beğenilmiş ve kullanılmaya başlanmış. Şiir o kadar etkiliydi ki cephede düşmana karşı savaşan ordumuza büyük moral verdi.

Vatan ve millet sevgisinin, bağımsızlık ve hürriyet aşkının en güzel ifadesi olan istiklal marşımızı bize armağan eden milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u bu güzel şiiri İstiklal Marşı olarak oy birliği ile kabul eden başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere birinci TBMM üyelerimizi saygıyla anıyorum.

Şanlı bayrak göklerden, istiklal marşımız dillerden, vatan sevgisi iman dolu göğsümüzden ebediyen silinmesin. Büyük şair ruhun şad, mekânın cennet olsun. İstiklal Marşı Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un söylediği sözle konuşmamı bitirmek istiyorum; Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın” ifadelerinde bulundu.

12 Mart İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü nedeniyle şiir, kompozisyon, resim ve istiklal marşını ezbere okuma yarışmasında dereceye giren öğrencilere protokol tarafından çeşitli hediyeler verildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM