• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
İŞVERENLERİN GÖZDESİ ‘İŞKUR’

İŞVERENLERİN GÖZDESİ ‘İŞKUR’

“Yozgat’ta İstihdam Araştırması Sonuçları Açıklandı”

Yozgat Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İŞKUR), Nisan ve Mayıs aylarında gerçekleştirdiği İşgücü Piyasası Araştırması (İPA) kapsamında Yozgat’ta 13 farklı sektörde 194 işyerini ziyaret etti. Araştırma sonuçlarına göre, Yozgat İşgücü Piyasasında imalat, inşaat ve toptan perakende ticaret sektörleri ön plana çıktı.

Yozgat Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Taner Yıldız, yapılan araştırmada Yozgat’ta toplamda 164 kişilik açık iş olduğunun tespit edildiğini belirtti. İmalat sektörünün 73 kişiyle en yüksek açık iş sayısına sahip olduğu görüldü. En fazla açık iş talebinde bulunan meslekler ise Tuğla İmal İşçisi, Makineci (Dikiş) ve Satış Danışmanı/Uzmanı olarak sıralandı.

Yıldız, konuyla ilgili değerlendirmesinde; açık işlerde talep edilen becerilerin incelendiğinde takım çalışması, sorun çözme, inisiyatif alma ve iş tecrübesi gibi becerilerin öncelikli olduğunu vurguladı. Ayrıca Yozgat ilinde 20’den fazla çalışana sahip işletmelerin işçi taleplerini karşılamak için en çok İŞKUR’u tercih ettikleri ve bu oranın Türkiye ortalamasının üzerinde, %79,1 olduğu belirtildi.

Yıldız, İşgücü Piyasa Araştırması kapsamında işverenlere son bir yıl içinde hangi mesleklerde eleman temininde güçlük çektikleri ve bu zorlukların nedenlerinin sorulduğunu ifade etti. Araştırmaya katılan işyerlerinin %9,37’sinin eleman temininde güçlük çektiği ve en çok zorluk yaşanan mesleklerin Çorap Örme Makinesi Operatörü, Tuğla İmal İşçisi ve Makineci (Dikiş) olduğu belirlendi.

Yıldız, Yozgat’ta en fazla çalışan sektörlerin imalat, toptan ve perakende ticaret ile idari ve destek hizmet faaliyetleri olduğunu ve bu sektörlerde çalışanların toplam içindeki oranının %73 olduğunu ifade etti. Kadın istihdamının en fazla olduğu sektörün ise imalat sektörü olduğunu ve  Yozgat genelinde kadın çalışanların içinde imalat sektöründe çalışanların payının yüzde 36,9 olduğunu belirten Yıldız, kadın çalışan oranının en yüksek olduğu sektörün ise İnsan Sağlığı ve Sosyal Hizmet Faaliyetleri sektörü olduğunu söyledi. İnsan Sağlığı ve Sosyal Hizmet Faaliyetleri sektöründe kadın çalışan oranının yüzde 71 olduğunu belirtti.

İŞKUR aracılığıyla işçi arayan işverenlerin oranının Yozgat ilinde %79,1 olduğunu ve bu oranın Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu vurgulayan Yıldız, işverenlerin İŞKUR’u tercih etme nedenlerine değindi.

Yozgat Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’nün gerçekleştirdiği İşgücü Piyasası Araştırması sonuçlarına göre, il genelindeki istihdam talepleri, sektörlerin ihtiyaçları ve işgücü piyasasındaki durum hakkında önemli veriler elde edildi. İşverenlerin gözdesi haline gelen İŞKUR, işgücü arzı ve talebi arasında köprü görevi görerek istihdamın artırılmasında önemli bir rol üstlenmektedir.

Yozgat Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, elde ettiği bu veriler doğrultusunda istihdam politikalarını belirlemeye ve işverenlerin ihtiyaçlarını karşılamaya devam edeceğini açıkladı. (Erol TARİKCİ)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM