• DOLAR
  %0,09
 • EURO
  %1,11
 • ALTIN
  %0,73
 • BIST
  %1,17
İYİ BAŞLANGIÇ EVLİLİĞİ UZATIR

İYİ BAŞLANGIÇ EVLİLİĞİ UZATIR

Yozgat Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü ‘Evlilik Öncesi Eğitim’ seminerlerine devam ediyor.

Eş seçimi kararında ilk adımın kişinin kendi kişilik özelliklerini tanıması ve farkında olmasının vurgulandığı seminerlerde, Sosyolog Merve Er ile Psikolojik Danışman Kübra Şenöz, evlilikte doğru adımlar atılması ve acele, ani karar verilmemesi gerektiğini, artan boşanma sayıları dikkate alındığında ise çiftlerin evlilik öncesi süreci iyi değerlendirilmesi istendi.

Yozgat Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü ‘Evlilik Öncesi Eğitim’ seminerlerine devam ediyor.

Sosyolog Merve Er ile Psikolojik Danışman Kübra Şenöz, Yerköy ilçesinde İlçe Jandarma’da görev yapan er ve erbaşlar ile İlçe Emniyet Müdürlüğü personellerine Evlilik Öncesi Eğitim Semineri düzenlendi.

Yerköy İlçe Jandarma Komutanlığı Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen seminerde konuşan, Kübra Şenöz, “Eş seçimi kararında ilk adım kişinin kendi kişilik özelliklerini tanıması ve farkında olmasıdır. Ben kendimin ne kadar farkındayım? Ben kimim? Karşısındaki kişinin kişilik özelliklerini tanımak da ikinci adım olmalıdır. Evlilik kararı ve eş seçimi, hayatta alınan en önemli kararlardan birisidir. Eş seçimi rastgele bir süreç değildir olmamalıdır.

Çünkü alınan kararla birlikte kişi bundan sonraki hayatını kiminle geçireceğini, kendini bekleyen yeni sorumlulukları, çocuklarının anne ve babasının kim olacağına karar vermektedir. Bu nedenle eş seçimini şansa bırakmak yerine doğru adımlar atılması gerekir” ifadelerine yer verdi.

Merve Ee ise, evlendikten sonra eş seçiminden dolayı pişmanlık duyan bireylerin genellikle, evlenmeden önce eşlerinde veya ilişkilerinde var olan problemleri görmezden geldikleri, evlilikten gerçek dışı veya abartılı beklentileri olduğu, karşısındaki kişinin mizaç özellikleri ve bu özelliklerin kendisiyle uyuşmasından ziyade fiziksel özelliklere dikkat ederek evlendiklerinin görülmekte olduğunu dile getirdiği konuşmasında şunları söyledi.

“Çiftler evlilik kararı alırken dikkat etmeli, çünkü yapılan şu davranışlar çiftlerin boşanma ihtimalini artırmaktadır. Acele ve ani karar verme, kişinin evlenememe korkusuyla düşünmeden hareket etmesi, birbirini yeterince tanımamak, birbirine uymayan düşünce yapıları, sadece mantık veya sadece aşk evliliği yapmak, yalnız kalma korkusuyla ani karar verme, eşin ailesiyle anlaşamamak. Artan boşanma sayıları dikkate alındığında çiftler evlilik öncesi süreci iyi değerlendirmelidir” dedi.

Konuşmaların ardından katılımcılara konu ile ilgili 2021 yılına ait TÜİK verileri paylaşıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM