• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
İYİ BİR BAŞLANGIÇ EVLİLİĞİN ÖMRÜNÜ UZATIYOR

İYİ BİR BAŞLANGIÇ EVLİLİĞİN ÖMRÜNÜ UZATIYOR

Artan boşanma sayıları dikkate alındığında çiftlerin evlilik öncesi süreci iyi değerlendirmeleri gerektiği ve iyi bir başlangıç yapmanın evliliğin ömrünü uzattığı ortaya çıktı.

“Doğru Bir Yerden Başlamak İçin Evlilik Öncesi Eğitim”

Yozgat Bozok Üniversitesi Sorgun Meslek Yüksekokulu Konferans Salonu’nda Yozgat Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü meslek elemanları Sosyolog Merve Er ile Psikolojik Danışman Kübra Şenöz tarafından ‘Evlilik Öncesi Eğitim’ programında meslek yüksekokulu öğrencileri bilgilendirildi.

Kübra Şenöz, açıklamasında; “Evlilik kararı ve eş seçimi, hayatta alınan en önemli kararlardan birisidir.  Eş seçimi rastgele bir süreç değildir olmamalıdır. Çünkü alınan kararla birlikte kişi bundan sonraki hayatını kiminle geçireceğini, kendini bekleyen yeni sorumlulukları, çocuklarının anne ve babasının kim olacağına karar vermektedir.

Bu nedenle eş seçimini şansa bırakmak yerine doğru adımlar atmalıyız. Eş seçimi kararında ilk adım kişinin kendi kişilik özelliklerini tanıması ve farkında olmasıdır. Ben kendimin ne kadar farkındayım? Ben kimim? Karşısındaki kişinin kişilik özelliklerini tanımak da ikinci adım olmalıdır.”    Merve Er, ise açıklamasında; “Evlendikten sonra eş seçiminden dolayı pişmanlık duyan bireylerin genellikle; Evlenmeden önce eşlerinde veya ilişkilerinde var olan problemleri görmezden geldikleri, evlilikten gerçek dışı veya abartılı beklentileri olduğu, karşısındaki kişinin mizaç özellikleri ve bu özelliklerin kendisiyle uyuşmasından ziyade fiziksel özelliklere dikkat ederek evlendikleri görülmektedir.

Çiftler evlilik kararı alırken dikkat etmeli çünkü yapılan şu davranışlar çiftlerin boşanma ihtimalini artırmaktadır.  Acele ve ani karar verme, kişinin evlenememe korkusuyla düşünmeden hareket etmesi, birbirini yeterince tanımamak, birbirine uymayan düşünce yapıları, sadece mantık veya sadece aşk evliliği yapmak, yalnız kalma korkusuyla ani karar verme, eşin ailesiyle anlaşamamak. Artan boşanma sayıları dikkate alındığında çiftler evlilik öncesi süreci iyi değerlendirmelidir. Bu nedenle iyi bir başlangıç yapmak evliliğin ömrünü uzatır.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM