• DOLAR
  %0,16
 • EURO
  %0,05
 • ALTIN
  %0,26
 • BIST
  %5,16
İYİ TARIM YOZGAT’TA UYGULANACAK

İYİ TARIM YOZGAT’TA UYGULANACAK

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından desteklenen ve Yozgat’ta yürütülen ‘İyi Tarım Uygulamalarının Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi’ kapsamında üreticilere iyi tarım uygulamaları, sertifikasyon ve destekleme süreçleri hakkında bilgilendirme yapıldı.

Tarımsal üretimde verimliliği artırmak için gerekli olan girdilerin yerinde kullanılabilmesi, doğal kaynakları israf etmeden, toprak ve su kirliliğini azaltacak şekilde izlenebilir ve sürdürülebilir olmasının teşviki ve devamlılığının sağlanması için, pek çok ülkede geliştirilen ve Ülkemizde de Bakanlık tarafından desteklenen ‘İyi Tarım Uygulamaları’nın yaygınlaşması gerektiği belirtildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından desteklenen ve Yozgat’ta yürütülen ‘İyi Tarım Uygulamalarının Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi’ kapsamında üreticilere iyi tarım uygulamaları, sertifikasyon ve destekleme süreçleri hakkında bilgilendirme yapıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya, ‘İyi Tarım Uygulamalarının Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi’ kapsamında projeye dahil edilen Merkez Başıbüyüklü köyü üreticileri ile bir araya geldi.

Toplantıda, teknik personel tarafından üreticilere İyi Tarım Uygulamaları, sertifikasyon ve destekleme süreçleri hakkında bilgilendirme yapıldı.

İyi Tarım Uygulamalarının Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi ile ilgili İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya şu açıklamalarda bulundu.

“Artan nüfusun getirdiği temel ihtiyaçların karşılanması için daha fazla verim elde etmeyi amaçlayan tarımsal uygulamaların ortaya çıkardığı çevre kirliliği ve sağlık sorunları, çoğu ülkede geleneksel tarıma alternatif olabilecek, çevre ve insan sağlığına duyarlı, izlenebilir ve sürdürülebilir tarım tekniklerine yöneltmiştir.

Tarımsal üretimde verimliliği artırmak için gerekli olan girdilerin yerinde kullanılabilmesi, doğal kaynaklarımızı israf etmeden, toprak ve su kirliliğini azaltacak şekilde izlenebilir ve sürdürülebilir olmasının teşviki ve devamlılığının sağlanması için, pek çok ülkede geliştirilen ve Ülkemizde de Bakanlığımız tarafından desteklenen İyi Tarım Uygulamalarının yaygınlaşması gereklidir.

Bu amaçla Bakanlığımızın desteklediği ”İyi Tarım Uygulamalarının Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi” kapsamına dâhil etmiş olduğumuz Başıbüyüklü köyü üreticilerimizin bu devamlılığı sağlamalarını ve başta İlimiz olmak üzere ülkemizde de bu tarz uygulamaların yaygınlaşmasını temenni ediyorum.Bu proje ile amacımız üretimin her aşaması kontrol altında tutulacak,zirai ilaç kullanımı,gübre,sulama her bir uygulama kontrollü yapılacaktır.Yapılan uygulamaların her birisi kayıt altına alınacaktır.Ayrıca üreticilerimiz bir sertifikasyon firması tarafından sertifikasyonlandırılacaktır. Nihayetinde amacımız Gıda Güvenliğine esas ürün üretmektir.Bu projenin bir başlangıç olması dileğiyle hayırlı olsun.”

Toplantıda, üreticilere İyi Tarım Uygulamaları hakkında bilgi verdi. Üreticilerin sorularını cevaplandı ve toplantı sonunda tüm katılımcılara şapka ve liflet, kadın üreticilere ayrıca yemeni dağıtımı gerçekleştirildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM