• DOLAR
  13,5233
  %0,38
 • EURO
  15,3152
  %0,29
 • ALTIN
  797,39
  %0,49
 • BIST
  1.910,29
  %-5,02
JEOTERMAL SEVİNCİ

JEOTERMAL SEVİNCİ

Yenipazar Kasabasında koordinatları belirlenen noktalarda jeotermal kaynak, doğal mineralli su araması yapılması konusunda arama ruhsatı verildiğini müjdeleyen Belediye Başkanı Menderes Baran, projenin gerçekleşmesi durumunda Yenipazar’a ve bölgeye önemli katkı sağlayacağını belirterek, “451 noktada karbondioksit ölçümü yapıldı. Sonuçlar umut verici, Gravite ve zemin etüdünden sonra kesinlik kazanacak. Bu proje beldemizin kaderini değiştirecek ve ayrıca örnek bir çalışma olacak” dedi.

Yozgat’ın en büyük doğal servetlerinden birisi olan termal suların gün yüzüne çıkarılması noktasında çalışmalar artarak devam ediyor. Bu kapsamda; Yenipazar Belediyesi, T.C. Yozgat İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği’nden jeotermal Kaynak ve Mineralli su arama ruhsatını aldı.

SEVDAMIZ YENİPAZAR

Göreve seçildiği günden itibaren Yenipazar’ın her alanda cazibe merkezi haline gelmesi noktasında gece-gündüz demeden çalışan Belediye Başkanı Menderes Baran, kasabanın çehresini değiştirecek önemli bir çalışmaya daha imza attı.

Jeotermal kaynak ve doğal mineralli su araması yapılması konusunda arama ruhsatı verildiğini müjdeleyen Başkan Baran, “Amacımız ve hedefimiz sıcak su sondajları açarak, jeotermal tesislerin kurulması için yatırımcıları bu bölgeye getirmek ve aynı zamanda seralar kurdurarak, üretim yaptırıp istihdama destek vermek ve ülkemiz ekonomisine katkı sağlamaktır” dedi.

BÖLGEMİZE HAYIRLI OLSUN

Başkan Baran, Yenipazar ve bölge için hayırlı sonuçların çıkmasını umduğumuz bu gelişme ile ilgili bir açıklama yapan Baran, “Projenin gerçekleşmesi ile birlikte Yenipazar’a ve bölgeye önemli katkı sağlayacak olan jeotermal kaynak ve doğal mineralli su Yenipazar’ımıza Aşağı Sarıkaya’mıza Ömerli’mize Eğlence’mize Yaraş’ımıza ve bölgemiz halkına hayırlı olsun” diye konuştu.

SICAK SU İÇİN DÜĞMEYE BASILDI

“Yenipazar Belediyesi olarak Jeotermal kaynak arama ruhsatımızı almış bulunuyoruz” diyen Başkan Baran, “Sıcak su alanları için düğmeye bastık. Sıcak su kaynak alanlarımız belirlenmiştir. Kasabamızın yaşam seviyesini yükseltmek ve kasabamızı cazibe merkezi haline getirmek için durmuyoruz. Yenipazar’ımızı her türlü alanda cazibe merkezi haline getirmek, layık olduğu güzelliğe ve halkımızın yaşam kalitesini artırmak için gece-gündüz demeden azimle, inançla  durmadan çalışmaya devam edeceğiz” açıklamalarında bulundu.

Jeotermal su kaynaklarının bulunduğu bölgelerde her zaman geliştiğini de sözlerine ekleyen Başkan Baran, “Bizim beldemizde de jeotermal su kaynağı var. Yenipazar Belediyesi olarak, bizler de Yozgat İl Özel İdaremize yapmış olduğumuz jeotermal kaynak, doğal mineral su ile ilgili arama ruhsat izni verilmesi bizleri mutlu etmiştir. Bu konudaki çalışmamıza kısa sürede başlayacağız. Çünkü bu proje beldemizin kaderini değiştirecek ve ayrıca örnek bir çalışma olacaktır” dedi.

Yenipazar sevdasıyla yola çıktıklarını aktaran Başkan Baran, “4273,67 hektar alanda 451 noktada karbondioksit ölçümü yapıldı. Sonuçlar umut verici, Gravite ve zemin etüdünden sonra kesinlik kazanacak. Jeotermal kaynağa ulaşılması durumunda çıkacak olan suyun Yenipazar Belediyemiz tarafından başta seracılık, tarım, ısınma ve enerji vb. amaçlar için kullanılmasını planlıyoruz. Bölgemiz halkına hayırlı olsun İnşallah. Bütün halkımızı en kalbi duygularımla selamlıyorum. Allah’a emanet olun” şeklinde konuştu.

29.01.2021

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM