• DOLAR
  %0,04
 • EURO
  %-0,33
 • ALTIN
  %-0,82
 • BIST
  %0,69
JEOTERMALE MERKEZ AYARI

JEOTERMALE MERKEZ AYARI

Yozgat’ta bulunan termal suların etkin ve verimli kullanılması amacıyla bir merkez kurulacağını belirten Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) Yönetim Kurulu Başkanı ve Sivas Valisi Salih Ayhan; “Bu merkezde modern izleme ve takip sistemleri ve dağıtım sistemleri mevcut olacak. Toplam bütçesi 3,6 milyon TL olan projenin yüzde 75’i ORAN tarafından karşılanacak” dedi.

ORAN 2020 Şubat ayı Yönetim Kurulu toplantısı yapıldı.

Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) 2020 Yılı Şubat Ayı Olağan Yönetim Kurulu Toplantısı, Sivas Valisi Salih Ayhan’ın yönetim kurulu başkanlığında gerçekleştirildi.

Sivas Valiliği Vali Ahmet Muammer Bey Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya; Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, Yozgat Valisi Kadir Çakır, Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Sivas İl Genel Meclisi Başkanı Hakan Akkaş, Yozgat İl Genel Meclisi Başkanı İskender Nazlı, Sivas Ticaret Odası Başkanı Mustafa Eken, Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy, Yozgat TSO Başkanı Sinan Çelik ve ORAN Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Emin Kilci ile diğer yetkililer katıldı.

– 27 Başvuru Alındı

Toplantı öncesi basın mensuplarına bilgi veren Sivas Valisi Salih Ayhan, Orta Anadolu Kalkınma Ajansı ‘Mesleki Eğitim Mali Destek Programı’na başvuruların 2 Aralık tarihinde son bulduğunu, Sivas ve Kayseri’den 27, Yozgat’tan ise 18 olmak üzere toplam 72 başvuru alındığını bildirdi.

Vali Ayhan, meslek liseleri, meslek yüksekokulları ve mesleki çatı kuruluşlardan bütçesi 9 milyon TL olan program için toplam 39 milyon TL yatırım teklifi alındığını ve destek almaya hak kazanan projelerin ilan edildiğini söyledi.

– 19 Proje Destek Alacak

Program kapsamında Kayseri’den 8, Sivas’tan 6, Yozgat’tan ise 5 proje olmak üzere toplam 19 projenin destek alacağını aktaran Vali Ayhan, “Proje sahibi mesleki ve teknik eğitim veren okullarımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum. Ajansın güdümlü proje olarak yaptığı çalışmalar meyvelerini vermeye devam etmekte olup bugün de Yozgat İl Özel İdaresinin başvuru sahibi olduğu ‘Sarıkaya ve Sorgun Jeotermal Su Toplama Merkezi’ projesinin fizibilitesi yönetim kurulumuzda görüşülecek olup bakanlığa gönderilecektir” dedi.

Sorgun ve Sarıkaya’da, termal suyun etkin ve verimli kullanılması amacıyla bir merkez kurulacağını da ifade eden Vali Ayhan, “Bu merkezde modern izleme ve takip sistemleri ve dağıtım sistemleri mevcut olacak. Toplam bütçesi 3,6 milyon TL olan projenin yüzde 75’i ORAN tarafından karşılanacak” diye konuştu.

– Çalışma Programı Bakanlık Tarafından Onaylandı

Ajansın 2020 yılı Çalışma Programı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylandığını ve 2020 yılında 3 ana konuda ajansın çalışmalarını yoğunlaştıracağını kaydeden Vali Ayhan, bunların; Kırsalda Yaşayan Bireylerin Sosyo-Ekonomik Gelişimlerinin Sağlanması, İmalat Sanayinde Kurumsallaşma ve Katma Değerli Üretimin Geliştirilmesi ile Alternatif Turizm İmkânlarının Geliştirilmesi olduğunu söyledi.

Vali Ayhan, ‘Kırsalda Yaşayan Bireylerin Sosyo-Ekonomik Gelişimlerinin Sağlanması’ projesi kapsamında kadın istihdamının artırılması ve kadınların ürettiği ürünlerin pazarlama imkânlarının geliştirilmesi, katma değerli tarım ve hayvancılık uygulamalarının desteklenmesi, organik tarım konusunda çiftçilerin bilinç seviyelerinin yükseltilmesi ve kırsalda örgütlenmenin, kooperatifçiliğin desteklenmesi ve geliştirilmesi konularında faaliyetler yürütüleceğini söyledi.

‘İmalat Sanayinde Kurumsallaşma ve Katma Değerli Üretimin Geliştirilmesi’ kapsamında ise bölge illerinde İmalat sanayiindeki tasarım ekosisteminin geliştirilmesi, İmalat sanayiindeki süreç ve kaynak verimliliğinin artırılması, imalat sanayiindeki firmaların kurumsallaşma düzeylerinin artırılması ve sanayide dijital dönüşümün sağlanması ve pazarlama araçlarının çeşitlendirilmesi konularında çalışmalar yapılacağını belirten Vali Ayhan, şunları aktardı.

“Alternatif Turizm İmkânlarının Geliştirilmesi, projesinde ise kış turizmi altyapı imkânlarının iyileştirilmesi ve kış turizmi odaklı tesisler için turizmi 12 aya yaymak,  sağlık ve termal turizm altyapısının geliştirilmesi ve tanıtımının yapılması konularında faaliyetler olacaktır. Her 3 konu da bölge illerimiz için ekonomik anlamda büyük bir potansiyel ve fırsat barındırmakta olup ajansın faaliyetlerinin etkin olması için diğer kurumlar ile işbirlikleri içinde çalışmalarını devam ettirmesi önem arz etmektedir. Ajansımızın çalışmalarının bölge illerimiz ve ülkemiz adına hayırlı olmasını temenni ederim.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM