• DOLAR
  13,5582
  %0,64
 • EURO
  15,3060
  %0,23
 • ALTIN
  799,00
  %0,69
 • BIST
  1.912,89
  %-4,89
KADES KADINA ŞİDDETİN ÖNÜNE GEÇECEK

KADES KADINA ŞİDDETİN ÖNÜNE GEÇECEK

İçişleri Bakanlığı koordinesinde Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve kadınların acil durumlarda kullanabileceği mobil uygulama olan Acil Destek İhbar Hattı (KADES), Yozgat Polis Eşleri Derneği tarafından Cumhuriyet Meydanı’nda tanıtıldı.

Yozgat genelinde 4 farklı noktada tanıtımı yapılan KADES uygulaması Cumhuriyet Meydanında Vali Ziya Polat’ın eşi Pınar Filiz Polat Hanımefendi, Belediye Başkanı Celal Köse’nin eşi Nagihan Köse, İl Emniyet Müdürü Murat Esertürk’ün eşi ve Yozgat Polis Eşleri Derneği Başkanı Özlem Esertürk, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ’ın eşi Hilal Karadağ ve emniyet ekiplerince vatandaşlara tanıtıldı. Ekipler Lise Caddesinde kadınlara bilgi vererek telefonlarına uygulamayı indirmelerini sağladı.

Vali Ziya Polat’ın eşi Pınar Filiz Polat Hanımefendi, kadına şiddetin son bulması temennisinde bulunarak, “KADES Uygulaması ile kadınlarımız kendilerini daha güvende hissedecek. Bu uygulama özellikle tehlike anında, şiddet görme ihtimali olan veya şiddet görmüş kadın ve çocukları için geliştirilmiş bir uygulamadır. Bizlerde burada bu uygulamanın yaygınlaşması için kadınlarımıza anlatıyor, telefonlarına kurmaları konusunda uyarılarda bulunuyoruz. Halkı bilgilendirmek ve şiddet olaylarını önlemek amacı ile yapılan bu uygulamadan dolayı emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Tek temennimiz her türlü şiddetin son bulması” şeklinde konuştu.

İl Emniyet Müdürü Murat Esertürk’ün eşi ve Yozgat Polis Eşleri Derneği Başkanı Özlem Esertürk ise, KADES uygulamasının Yozgat Valiliği, Yozgat Belediyesi ile Emniyet Müdürlüğü ve Polis Eşleri Derneği’nin ortak çalışmasıyla kadınlara tanıtıldığını söyleyerek, uygulamanın Valilik, Belediye, Cumhuriyet Meydanı ve Otobüs Terminali olmak üzere 4 noktada 17 kadın polis tarafından kadınlara tanıtımının yapıldığını ve akıllı telefonlara uygulamanın indirilmesi yönünde yönlendirmede bulunulduğunu aktardı.

Özlem Esertürk, “KADES sadece kadınlara yönelik hazırlanan bir uygulama. Proje, İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun öncülüğünde Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde geliştirilmiş projedir. KADES, şiddet gören veya tehlikede olan kadınlarımıza en hızlı şekilde kolluk kuvvetlerinin desteğidir” dedi.

Uygulamayı indiren kadınlar ise ilk denemelerinde kısa bir süre sonra polisleri karşısında buldu. KADES uygulamasını kullanan kadınlar uygulamayı sonuç verici bulduklarını söyledi.

Daha sonra heyet Vali Ziya Polat’ı makamında ziyaret etti.

18.01.2021

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM