• DOLAR
  %0,05
 • EURO
  %0,42
 • ALTIN
  %0,84
 • BIST
  %-0,82
KADINA ŞİDDETE HAYIR

KADINA ŞİDDETE HAYIR

Kadına yönelik şiddete karşı toplumda farkındalık yaratmak ve bu konuda toplumsal bilincin geliştirilmesi amacıyla Yozgat Bozok Üniversitesi Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi (KASAUM) ve Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü işbirliğinde, “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’ temalı program düzenlendi.

Programda; Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Alay Komutanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Kadem, Yeşilay, Yozgat Halk Eğitim Merkezi ortaklığında düzenlenen Kadın El Ürünleri Sergisinin açılışı yapıldı. Dünyada ve ülkemizde kadına yönelik şiddetin önlenmesi, kadın haklarının korunması ve geliştirilmesine dikkat çekmek amacıyla da katılımcıların yakalarına turuncu kurdele takıldı.

Programın açılış konuşmasını Üniversitenin Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi (KASAUM) Müdürü Doç. Dr. Canan Koç yaptı. Doç. Dr. Koç, “Bütün kurumların şiddete karşı sistemli ve kararlı bir biçimde birlikte hareket etmesinin önemli olduğu kadar, her bireyin şiddete ilişkin farkındalığı ve mücadelesi de bir o kadar önemlidir. Farkındalığın arttırılması ve toplumumuzu her türlü şiddetten arındırmak için bütün kurumların bugün olduğu gibi önümüzdeki süreçlerde de birlikte işbirliği içinde hareket etmesinin önemli olduğunun bilincindeyiz. Hep birlikte kadına yönelik şiddete sıfır toleransımızın olduğunu gösterelim” dedi.

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdullah Neşeli ise, “Kadına yönelik şiddet, dünyada ve ülkemizdeki tüm gelişmelere rağmen, coğrafi sınır, ekonomik gelişmişlik ve öğretim düzeyine bakılmaksızın farklı kültürlerde ve farklı biçimlerde karşımıza çıkan, yaygın olarak görülen evrensel bir sorundur. Kadına yönelik şiddetle mücadele; çok yönlü ve bütüncül bir yaklaşımı gerektirir. Toplumun her kesiminin ortak ve kararlı mücadelesi ile çözümlenmesi mümkündür. Dolayısıyla, disiplinlerarası yaklaşımlarla çalışmaların yürütülmesi ve ilgili tarafların önleme, koruma, cezalandırma gibi farklı boyutlarıyla sürecin içinde yer alması büyük önem taşımaktadır” dedi.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ da yaptığı konuşmada “Cenneti anaların ayakları altına seren bir medeniyetin mensupları olarak kadın ve şiddet kelimelerini aynı karede görmek çok anlamlı gelmiyor.  Kendi medeniyetimiz özelinden olaya bakacak olursak dünyada başta kadınlarımız olmak üzere insanlığa yapılan zulüm ve şiddet var. Kadına çok büyük değer veren medeniyetimiz, dinimiz, kültürümüz bir tarafta duruyorken ve bunun birçok yansımaları ve insanlığa sunduğu çok güzel mesajlar varken kadına şiddet, kadına zulüm bu topraklar için kabul edilebilecek bir durum değil.” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Üniversitenin Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevinç Polat “Kadına Yönelik Şiddetin Toplumsal Etkileri” ve İl Emniyet Müdürlüğü tarafından “En İyi Narkotik Anne” konulu sunumlarda kadına yönelik şiddete dikkat çekildi.

Program kadına yönelik şiddet konulu video mesajlarının gösterimi ile son buldu.

Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkez’inde düzenlenen programa Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şenol Akın ve Prof. Dr. Güngör Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Murat Esentürk, Yozgat İl Jandarma Alay Komutanı Halil Başer, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdullah Neşeli, Genel Sekreter Prof. Dr. Uğur Kölemen fakülte dekanları, daire başkanları, sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcileri, öğretim elemanları ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM