• DOLAR
  13,4423
  %0,49
 • EURO
  15,2255
  %0,54
 • ALTIN
  795,76
  %0,66
 • BIST
  2.014,21
  %-1,36
Kadına Yönelik Şiddete Seyirci Kalınmayacak

Kadına Yönelik Şiddete Seyirci Kalınmayacak

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Yozgat İl Müdürü Abdullah Neşeli, “Kadına yönelik şiddet ülkemizde ve dünyada içinde bulunduğumuz yüzyılın en önemli sorunlarından birisidir. İl Müdürlüğü olarak kadına yönelik şiddete seyirci kalmayacağız. Kadına yönelik şiddete son vermek için kamu sivil toplum ve bireylerle çalışacağız, bu konuda çok kararlıyız” dedi.

Şiddete maruz kalan ve risk altındaki kadınlara ulaşılabilir koruyucu hizmetler sunmak ve bu kişileri sosyo-ekonomik olarak güçlendirmenin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Yozgat İl Müdürlüğü olarak hedefleri arasında olduğunu belirten Abdullah Neşeli, “Hayat arkadaşlarımız, kardeşlerimiz, annemiz, geleceğimizi emanet ettiğimiz evlatlarımız, kadınlar, bu toplumun yarısını oluşturan kadınlar Hz. Muhmmed (s.av)’in bizlere iyilik edilmesi gerekli bireyler olarak emanetidir” dedi.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” dolayısıyla bir açıklama yapan​ Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Yozgat İl Müdürü Abdullah Neşeli, “Birleşmiş Milletler tarafından 1990 yılında alınan bir kararla her yıl 25 Kasım “Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslar arası Mücadele Günü” olarak ilan edilmiştir. Bu önemli gün, kadına yönelik şiddet olgusunun hem kadını, hem de toplumu sarsan sosyo-ekonomik koşullar, politik gelişmeler ve kültürel etkenlerle birlikte değerlendirilmesi gerekliliğini dünyanın gündemine taşımakta, soruna ve çözüm yollarına ilişkin çalışmalar yapılması konusunda farkındalık yaratmaktadır” dedi.

Kadına yönelik her türlü şiddetin; Acı ve ızdırap veren, yaşam hakkını tehdit eden, temel bir insan hakkı ihlali olduğuna değinen Neşeli, şunları kaydetti.

“Toplumu derinden yaralayıp zayıflattığına. Aile birliğini zedeleyip, anne ve çocuk sağlığını bozan son derece önemli bir halk sağlığı sorunu olduğuna. Kadına yönelik şiddetin katı töre gibi hiçbir gerekçe ile asla meşrulaştırılamayacağına inanıyoruz.

Hayat arkadaşlarımız, kardeşlerimiz, annemiz, geleceğimizi emanet ettiğimiz evlatlarımız, kadınlar, bu toplumun yarısını oluşturan kadınlar Hz Muhmmed (s.av)’in bizlere iyilik edilmesi gerekli bireyler olarak emanetidir.

İl Müdürlüğü olarak kadına yönelik şiddete seyirci kalmayacağız. Kadına yönelik şiddete son vermek için kamu sivil toplum ve bireylerle çalışacağız, kararlıyız. Bu kapsamda Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü tarafından “6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun ve Kadına Yönelik Şiddet ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi’nde yer alan  tedbirler göz önünde bulundurularak, ilimizde  ilgili kurum ve kuruluşların katkı ve katılımları ile  “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Eylem Planı 2018-2020” hazırlanmıştır. Kadına yönelik her türlü şiddetin kabul edilemez olduğunu anlatmak yasal prosedürleri hatırlatmak değer vermek ve değer bulmak için il genelinde çalışmalar sürdürülmektedir.

İl Müdürlüğümüzce “Yozgat İli Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Yerel İl Eylem Planındaki hedefimiz;
1.Toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadına yönelik şiddetle mücadeleye katkıda bulunmak,
2. Toplumsal farkındalık ve zihniyet dönüşümü sağlamak,
3. Şiddete maruz kalan ve risk altındaki kadınlara ulaşılabilir koruyucu hizmetler sunmak ve bu kişileri sosyo-ekonomik olarak güçlendirmek,

 1. Şiddete maruz kalabilecek kadınlara verilebilecek sağlık hizmetlerinin belirlenerek uygulanmasını sağlamak.
 2. Kamu kurum ve kurumlar arası işbirliği sağlamaktır.

Kadını bir birey olarak düşünmüyor anne olarak görüyor ve cennet kapısı olarak biliyoruz. Bu hafta kamu kurumları ve  sivil toplum örgütleri ile salon programları ve yürüyüşler ve bisiklet turları ile şiddete dikkat çekecek ve farkındalık oluşturacağız.

Bu duygularla  25 Kasım “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü”nün dünyada ve ülkemizde kadına yönelik şiddetin önlenmesi, kadın haklarının korunması ve geliştirilmesi, toplumsal yaşamda kadının güçlendirilmesi, eşit hak, fırsat ve imkanlardan yararlandırılmasına katkı sağlayacağına inanıyoruz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM