• DOLAR
  13,4423
  %0,49
 • EURO
  15,2255
  %0,54
 • ALTIN
  795,76
  %0,66
 • BIST
  2.014,21
  %-1,36
KADINLARDAN İŞBİRLİĞİ VE DAYANIŞMA RUHU

KADINLARDAN İŞBİRLİĞİ VE DAYANIŞMA RUHU

BOĞAZLIYANLI KADINLARIN ÜRETİM VE İSTİHDAMA YÖNELİK HAZIRLADIĞI PROJE; TİCARET BAKANLIĞI TARAFINDAN HİBE ALMAYA HAK KAZANDI.

Yozgat Valisi Polat; “Güçlenen kadın aileyi, güçlenen aile de toplumu yüceltecektir.”

Boğazlıyan Kaymakamı Gülnar; “Proje istihdama ve üretime katkı sağlayacaktır”

Özellikle kırsal kesimde kadın istihdamının ve girişimciliğin anahtarı konumunda olan kadın kooperatiflerine Boğazlıyan Kadın Girişimi Üretim Ve İşletme Kooperatifi’de katıldı. İşbirliği ve dayanışma ruhu ile bir araya gelen kadınlar kalkınmada rol oynarken, Ticaret Bakanlığı tarafından hibe almaya hak kazandı.

Ticaret Bakanlığı’nca (KOOP-DES) Kooperatiflerin Desteklenmesi Programı Çerçevesinde Boğazlıyan Kadın Girişimi Üretim Ve İşletme Kooperatifi’nin hazırlamış olduğu Yöresel Yiyecek Üretimi ve İstihdama Katkı Projesi desteklenmeye uygun görüldü.

Bu kapsamda Yozgat Valisi Ziya Polat ile Kooperatif arasında Hibe Sözleşmesi imzalandı.

Kadınların ekonomiye katılmaları ve üretimde aktif olarak rol almaları hayati önem taşıyor. Kadın kooperatifleri, özellikle kırsal bölgelerdeki kadınların ekonomiye katılımlarını sağlamada önemli bir paya sahip olurken, kadın istihdamının ve girişimciliğin anahtarı konumunda olan kadın kooperatiflerine Boğazlıyan Kadın Girişimi Üretim Ve İşletme Kooperatifi’de katılarak, Ticaret Bakanlığı tarafından hibe almaya hak kazandı.

Vali Ziya Polat; “Güçlenen kadın aileyi, güçlenen aile de toplumu yüceltecektir. Girişimci kadın kooperatiflerimize destek vermeye devam ediyoruz. Hedefimiz tüm ilçelerimizde girişimci kadın kooperatiflerimizi açarak, üretime başlamaktır” dedi.

Boğazlıyan Kaymakamı Fatih Günlar ise, projenin amacının ilçede istihdam alanı açarak kısır bir döngüde yaşayan yöredeki kadınların ekonomik olarak güçlenmelerine katkıda bulunarak kadınların niteliklerini yükseltmeyi ve hayat boyu üretim felsefesiyle hayatın her alanında kullanabilecekleri bilgi ve becerileri artırarak bireylerin yörenin gelişmesine katkıda bulunmasının hedeflendiğini söyledi.

Kaymakam Gülnar, şu bilgileri paylaştı.

“Proje ile yöremize özgü yiyeceklerin üretimi, paketlenmesi ve pazara sunulması amacıyla Hamur Yoğurma Makinası, Hamur Açma Makinası, Patates Soyma Makinası, Elektrikli Pişirme Fırını, Lavaş Pişirme Makinası, Tulumba ve Köfte Şekillendirici, Tabak Kapatma Makinası, Vakum Makinası, Ekmek Dilimleme Makinası, Streç Makinası makinaları temin edilecektir.

Kooperatif bünyesinde kurulacak mutfak için alınacak bu ekipmanlar ile mantı, köfte, yufka, çörek, börek, kömbe vb yiyeceklerin üretiminin hijyen koşullarda yapılması, sayılması için gerekli yetkili kurumlarca belirlenen standartlarda imal edilmesi sağlanacaktır.

Proje bütçesi 121.000 TL olup 90.750 TL Ticaret Bakanlığı tarafından 52.030 TL ise Boğazlıyan Kadın Girişimi Üretim Ve İşletme Kooperatifi tarafından karşılanacaktır.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM