• DOLAR
  %0,16
 • EURO
  %0,05
 • ALTIN
  %0,26
 • BIST
  %5,16
KALİTELİ HUBUBAT İÇİN KOLLARI SIVADILAR

KALİTELİ HUBUBAT İÇİN KOLLARI SIVADILAR

Tarım sektörü Hububat alanlarının önemli bir zararlısı olan süne ile mücadele toplantısında bir araya geldi. Hububat üretimi Türkiye ekonomisinde önemli bir yeri olurken, Ülkemizin önemli tarım merkezlerinden Yozgat il genelinde bu yılda süne ile mücadele çalışması yürütülecek.

Hububat alanlarının önemli bir zararlısı olan sünenin verimi azaltmakla kalmayıp kalitede de önemli kayıplara sebebiyet veriyor.

Türkiye’deki büyük hububat ekim alanına sahip olan iller arasında yer alan Yozgat il genelinde süne ile mücadele çalışmalarını bu yılda etkin bir şekilde sürdürülecek. Süne ile mücadelede sadece verimi değil kaliteyi de arttırarak, insanlara kaliteli ve güvenli gıda teminindeki çalışmaları hassasiyetle devam ettirilecek.

Bu kapsamda; Yozgat Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Bitki Sağlığı Uygulama programı kapsamında süne ile mücadele eğitim toplantısı düzenledi.

Toplantıya; Yozgat Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya ile birlikte Bitkisel Üretim ve Sağlığı Şube Müdürü Salih Seren, Yozgat ve Çorum İl Müdürlüğü personellerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Toplantıda; Ankara Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü uzmanları Dr. Numan Babaroğlu, Emre  Akci ve Mehmet Çulcu tarafından 2022 üretim sezonunda Çorum ve Yozgat İllerinde sürvey çalışmalarında görev alacak 60 teknik personele eğitim verildi.

Eğitimde süne zararlısının yaşam döngüsü, kışlama yerleri, zarar şekli ve mücadele yöntemleri konularında bilgilendirme yapıldı. Bu sezon İl genelinde 20 ekipte toplam 68 teknik personel ile 338 köyde süne sürvey çalışması yapılacağı kaydedildi.

Öte yandan; Yozgat il genelinde buğday üretiminin en fazla alanda yetiştiriciliği yapılan tarım ürünü olduğu, buğday bitkisi üretim sürecinde birçok hastalık zararlı ve çevresel faktörlerden etkilendiği, bu süreç içerisinde kalite ve verim kayıpları yaşanabilmekte olduğu ve bu hastalık zararlılardan en önemli kalite kaybına süne zararlısının yol açtığı ifade edildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM