• DOLAR
  %0,03
 • EURO
  %-0,05
 • ALTIN
  %-0,28
 • BIST
  %1,38
KALKINMA SÜRECİNE IŞIK TUTACAK

KALKINMA SÜRECİNE IŞIK TUTACAK

Aralarından Yozgat’ında bulunduğu KOP bölgesinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ve KOP Bölgesel Üniversiteler Birliği (KOP) tarafından düzenlenen 9. Ulusal KOP Bölgesel Kalkınma Sempozyumda; bölgenin gelişmesine katkı sağlayacak tematik sunumlarla elde edilen sonuçlar, vizyon ve misyonuna önemli katkılar sağlayıp, bölgenin kalkınma sürecindeki hedeflerine ışık tutacak.

KOP Bölgesi üniversiteleri arasında eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme ve toplumsal hizmet gibi alanlarda, üniversite-sanayi etkileşimini ve üniversite-şehir bütünleşmesini ileri düzeye taşımak, ülkenin gelecek vizyonuna ve kalkınma çabalarına katkı sağlamak amacıyla dönem başkanlığını devralarak çalışmalarını yürüten Konya Teknik Üniversitesi, sempozyumda Türkiye, Azerbaycan ve Endenozya’dan farklı alanlarda yapılan başvurular ile toplam 75 adet bildiriyi sunum için kabul etti.

Sempozyum konuları ise, KOP Bölgesinin öncelikleri de dikkate alınarak; Tarım, alternatif ve yenilenebilir enerji kaynakları, küresel güvenlik, bilişim teknolojileri ve siber güvenlik, kimyasal, biyolojik, radyolojik, nükleer tehditler, turizm ve sosyo ekonomik bölgesel kalkınma olarak belirlendi.

KOP Başkan Vekili Murat Karakoyunlu, açıklamasında; “2022 yılı itibariyle kısa adı KOP Bölgesi Üniversiteler Birliği olan UNİKOP 10 yaşına girmiş bulunmaktadır. 10 yıllık bu çatı; birlikte çalışma kültürünün ne kadar önemli olduğunu kanıtlamış, sürdürülebilirliğin sağlanmasının en net göstergesi olmuştur. Bölgesel kalkınma sempozyumları; Sektörel olarak Konya Ovasının önceliklerinin ele alındığı ve araştırıldığı çalışmaları kapsamaktadır. Bu sempozyumlar ile elde edilen sonuçların, Başkanlığımızın da vizyon ve misyonuna önemli katkılar sağlayacağı, Bölgemizin kalkınma sürecindeki hedeflerine ışık tutacağı kanaatindeyim.

Sempozyuma sunulan bildiriler ile akademik camiamızın gözlemlediği, araştırdığı, geliştirdiği, tespit ettiği ve sonuçlandırdığı bu çalışmalar, ilgili literatürde yerini alarak bir sonraki çalışmalar için kaynak niteliği oluşturacaktır. Bu sebeple düzenlenen 9. KOP Bölgesel Kalkınma Sempozyumu’na bildiri sunarak katkılarını esirgemeyen bildiri sahiplerine sizlerin huzurunda teşekkür ediyorum. Aktif ve verimli bir dönem geçiren ve düzenlenen bu sempozyumla dönem başkanlığını taçlandıran başta rektörümüz olmak üzere Konya Teknik Üniversitesi’ne, UNİKOP ekibine teşekkürlerimi iletiyorum” diye konuştu.

Konya Teknik Üniversitesi Konferans Salonunda gerçekleşen Sempozyuma, Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, KTÜN Rektörü ve UNİKOP dönem başkanı Prof. Dr. Osman Nuri Çelik, KOP İdaresi Başkan Vekili Murat Karakoyunlu  ile UNİKOP Üyesi Nevşehir Hacı Bektaş Veli, Aksaray, Kapadokya, Karamanoğlu Mehmet Bey, Kırıkkale, Kırşehir Ahi Evran, Konya Gıda ve Tarım, Necmettin Erbakan, Selçuk, KTO Karatay, Niğde Ömer Halis Demir ve Yozgat Bozok Üniversitesi temsilcileri, KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı yetkilileri ile KTÜN akademik ve idari personeli katıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM