• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
KALP HASTALIKLARININ YÜZDE 80’İ ÖNLENEBİLİR

KALP HASTALIKLARININ YÜZDE 80’İ ÖNLENEBİLİR

Dr. Murat Yıldırım, kalp ve damar hastalıkları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Dr. Yıldırım, dünyadaki en yaygın ölüm nedeni olan kalp ve damar hastalıklarının her yıl 17,9 milyon kişinin hayatını kaybetmesine sebep olduğunu, ancak yüzde 80’inin önlenebilir risk faktörlerine bağlı olduğunu belirterek, “Bu risk faktörleri arasında tütün kullanımı, sağlıksız beslenme, hareketsizlik, yüksek kan basıncı, yüksek kan şekeri, yüksek kan kolesterolü ve obezite yer almaktadır” dedi.

Yozgat’ın Yerköy 1 Nolu Aile Sağlık Merkezi Hekimi Dr. Murat Yıldırım, kalp ve damar hastalıkları hakkında açıklamalarda bulundu. Dr. Yıldırım, dünyadaki en yaygın ölüm nedeni olan kalp ve damar hastalıklarının her yıl 17,9 milyon kişinin hayatını kaybetmesine sebep olduğunu, ancak yüzde 80’inin önlenebilir risk faktörlerine bağlı olduğunu dile getirdi, “Bu risk faktörleri arasında tütün kullanımı, sağlıksız beslenme, hareketsizlik, yüksek kan basıncı, yüksek kan şekeri, yüksek kan kolesterolü ve obezite yer almaktadır” diye konuştu.

Dr. Yıldırım, koruyucu hekimlik ve temel sağlık hizmetlerinin kalp hastalıklarının önlenmesi ve tedavisi için önemine dikkat çekti. Ayrıca, kişilerin kendi sağlıkları hakkında farkındalığa sahip olması ve gerekli önlemleri almalarının da kalp sağlığı açısından önemli olduğunu vurguladı. Bu önlemler arasında günlük en az 30 dakika fiziksel aktivite yapmak, tütün ve ürünlerinin kullanımına son vermek, günlük tuz alımını sınırlandırmak, sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenmek, düzenli kan basıncı, kan şekeri ve kan kolesterolü kontrolü yapmak, kilo kontrolü sağlamak, stresten uzak durmak ve düzenli kalp kontrolleri yaptırmak yer almaktadır.

Dr. Yıldırım’ın bu açıklamaları, kalp hastalıklarının önlenebilir olduğu ve bu hastalıkların önlenmesi için alınabilecek önlemlere dikkat çekmesi bakımından oldukça önem arz ederken, Ayrıca, koruyucu sağlık hizmetleri ile erken dönemde risk faktörlerinin tespit edilerek tedavi edilmesi de kalp hastalıklarının önlenmesinde büyük bir öneme sahip olduğu, Kişilerin düzenli olarak kalp kontrollerini yaptırmaları, risk faktörlerinin tespit edilmesi ve tedavi edilmesi açısından oldukça önemli olduğuna değindi.

Dr. Yıldırım’ın açıklamaları, kalp hastalıklarının önlenmesi ve tedavisi konusunda toplumda farkındalık yaratılması açısından da büyük önem taşırken, Özellikle, risk faktörlerine dikkat edilmesi ve sağlıklı bir yaşam tarzının benimsenmesi, kalp hastalıklarının önlenebilmesi açısından büyük bir etkiye sahiptir.

Dr. Yıldırım’ın kalp hastalıkları hakkındaki açıklamaları, kalp sağlığının korunması ve hastalıkların önlenmesi konusunda toplumda farkındalık yaratmak açısından oldukça önemlidir. Kişilerin düzenli olarak kalp kontrollerini yaptırmaları ve sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemeleri, kalp hastalıklarının önlenebilmesi açısından oldukça önemlidir. (Haber Merkezi)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM