• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
KALP İHMALE GELMEZ

KALP İHMALE GELMEZ

Yozgat Şehir Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Mustafa Kozan, “Tütün kullanımı, sağlıksız beslenme ve fiziksel aktivite yoksunluğu gibi başlıca risk faktörlerinin kontrol altına alınması ile kalp hastalığı ve inmeye bağlı erken ölümlerin en az %80 önlenebilmektedir. 40 yaş ve üstündeki bireyler aile hekimine başvurarak yılda en az bir kez kardiyovasküler risk değerlendirmesini yaptırabilirler” dedi.

Dünya kalp günü dolayısıyla bilgilendirmede bulunan Yozgat Şehir Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Mustafa Kozan, Dünyada başlıca ölüm nedenleri arasında yer alan kalp hastalıklarına dikkat çekmek için düzenlenen Dünya Kalp Günü’nde kalp hastalıklarının önlemesi yolunda özellikle tütün kullanımının bırakılması gerektiğini söyledi.

“Dünya Kalp Günü, insanların her yıl tüm dünyada 17 milyon kişinin yaşamını kaybetmesine neden olan, kalp hastalıkları ve inmenin başlıca ölüm nedeni olduğuna ilişkin bilgilendirmek için düzenlenmektedir” diyen Dr. Kozan, şunları aktardı.

“Tütün kullanımı, sağlıksız beslenme ve fiziksel aktivite yoksunluğu gibi başlıca risk faktörlerinin kontrol altına alınması ile kalp hastalığı ve inmeye bağlı erken ölümlerin en az %80 önlenebilmektedir.

40 yaş ve üstündeki bireyler aile hekimine başvurarak yılda en az bir kez kardiyovasküler risk değerlendirmesini yaptırabilirler.

Risk değerlendirmesinde öncelikle yaş, cinsiyet, beden kitle endeksi, sigara kullanımı bilgileri alınmakta, kan basıncı ölçülerek ve kan değerlerine bakılarak genetik öykülerle birlikte risk değerlendirilmesi yapılmaktadır. Hesaplamalar sonrasında hekimlerimiz yaşam tarzı değişiklikleri konusunda bilgiler vermekte, risk durumuna göre gerekli destek veya daha ileri tetkik ve tedavi planı için ise hastanemize ya da en yakın sağlık kuruluşlarına yönlendirmektedir.”

Başhekim Uz. Dr. Mustafa Kozan, özellikle vatandaşlara hareket etmelerini, kalp sağlığına iyi gelen besinleri tüketmelerini, tütün ve tütün ürünlerinden uzak durmaları tavsiyesinde bulundu. (Hüseyin TARİKCİ)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM