• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
KAMU İHALELERİNDE ŞEFFAFLIK VURGUSU

KAMU İHALELERİNDE ŞEFFAFLIK VURGUSU

Yozgat Valisi Özkan, İl genelindeki kamu ihalelerinde, İhaleler ve Satın Alımlarda Şeffaflık ve Açıklık konulu genelge gönderdi. Genelgede, “Doğrudan Temin” usulünün genel bir ihale yöntemi olarak kabul edilmemesi gerektiği ve mal, hizmet alımları ile yapım-onarım işlerinin bölünmemesi gerektiği vurgulandı. Ayrıca, Kamu İhale Kanunu’nda belirtilen özel koşullardan sapılmaması ve rekabet ortamının oluşturulması konusunda hassasiyet gösterilmesi istendi.

Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan, il genelinde kamu ihalelerinde ve satın almada şeffaflığı ve açıklığı sağlamak amacıyla önemli bir adım attı. 18 Ekim 2022 tarihli ve 31987 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 7418 sayılı “Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” sonrası resmi ilanların gazeteler ile birlikte internet haber sitelerinde de zorunlu hale gelmesi üzerine Vali Özkan, kamu ihalelerinde ve satın almada şeffaflığı artırmak için bir genelge yayımladı.

Genelgede, “Doğrudan Temin” usulünün genel bir ihale yöntemi olarak kabul edilmemesi gerektiği ve mal, hizmet alımları ile yapım-onarım işlerinin bölünmemesi gerektiği vurgulandı. Ayrıca, Kamu İhale Kanunu’nda belirtilen özel koşullardan sapılmaması ve rekabet ortamının oluşturulması konusunda hassasiyet gösterilmesi gerektiği ifade edildi.

Vali Özkan, tüm ihalelerin eşit, şeffaf ve herkese açık bir şekilde yapılması gerektiğinin altını çizerek, teknik özellik arz eden kurumlar dışında tüm kurumların bu kurala uyması gerektiğini belirtti. Ayrıca, resmi ilanların Basın İlan Kurumu aracılığıyla gazete ve internet haber sitelerinde ilgili mevzuatlara uygun bir şekilde yayımlanması talimatını verdi.

Vali Özkan, yayımladığı genelge ile kurumları, şeffaf ve açık bir ihale ortamı oluşturarak kamu menfaatinin en üst seviyede sağlanması için gerekli özenin gösterilmesini istedi. Bu adım, Yozgat ilinde kamu harcamalarının ve ihalelerin daha şeffaf ve denetlenebilir hale gelmesine katkıda bulunacak.

Vali Mehmet Ali Özkan’ın bu önemli adımı, il genelindeki kamu ihalelerinde şeffaflığı artırarak kaynakların daha etkin ve daha adil bir şekilde kullanılmasına yardımcı olmasını amaçlıyor. (Erol TARİKCİ)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM