• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
KANSER KADERİNİZ OLMASIN!

KANSER KADERİNİZ OLMASIN!

Boğazlıyan İlçe Sağlık Müdürlüğü, Serviks (rahim ağzı) kanserinin kadınlarda en sık görülen 2. kanser türü olduğu, Meme ve Akciğer kanserlerinden sonra kanserden ölümlerde de ise 3. sırada yer aldığı uyarısı yaparak, Kanserin tedavi edilebilir bir hastalık olduğu ve iyileşmenin erken teşhis ile doğru orantılı olduğunun unutmaması gerektiği bildirildi.

Boğazlıyan İlçe Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, “Serviks (rahim ağzı) kanseri, dünya genelinde 45 yaş altı kadınlarda en sık görülen 2. kanser türü olup, Meme ve Akciğer kanserlerinden sonra kanserden ölümlerde de 3. sırada yer almaktadır. Sıkgörülen bir kanser türü olmasının yanında en önemli özelliği erken evrede tespit edilebilmesi ve tespit edilebildiği zamanda tedavi edilebilmesidir” denildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi.

“Rahim ağzı kanserinde, ilerlemiş kanser sıklığı ve kansere bağlı ölümlerin azaltılması açısından önemli bir noktayı tarama yöntemleri oluşturmaktadır. Yapılacak taramalarla rahim ağzı kanserini henüz erken evrede iken tespit edip etkin ve basit yöntemlerle tedavi etmek suretiyle, ilerlemiş kanser sıklığı ve buna bağlı hastalık ve ölüm riskini düşürmek mümkündür.

Rahim ağzı kanserinin önemli bir halk sağlığı sorunu olmasından dolayı Bakanlığımız toplum tabanlı taramaları yaygınlaştırmak ve farkındalık oluşturmak amacı ile Ocak ayını ‘Serviks Kanseri Farkındalık Ayı’ olarak belirlemiştir. Kanserin tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu ve iyileşmenin erken teşhis ile doğru orantılı olduğunu unutmamalıyız.

30-65 yaş grubundaki her kadına 5 yılda bir yapılan HPV DNA Testi taraması ile rahim ağzı kanserinin erken tanısı mümkün olmaktadır. İlçe Sağlık Müdürlüğünde kayıtlı olduğunuz aile hekimliği biriminde, köy sağlık evlerinde ve Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM)’de bu hizmet ücretsiz olarak sunulmaktadır.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM