• DOLAR
  13,7194
  %0,41
 • EURO
  15,5684
  %0,38
 • ALTIN
  786,58
  %1,29
 • BIST
  1.910
  %1,61
KANSERDEN DEĞİL GEÇ KALMAKTAN KORK!

KANSERDEN DEĞİL GEÇ KALMAKTAN KORK!

Boğazlıyan İlçe Sağlık Müdürlüğü, Meme kanserinin memedeki hücrelerin kontrolsüz çoğalmasıyla ortaya çıktığı ve neredeyse tamamının kadınlarda görüldüğü, ancak erkeklerde de meme kanserinin görülebileceği uyarısı yaparak, meme kanserinin ülkemizde ve dünyada kadınlarda en sık görülen ve aynı zamanda en sık ölüme neden olan kanser türü olduğu, her ilde Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezlerinde ücretsiz olarak mamografi çekildiğini ve erken tanının önemine dikkat çekti.

Boğazlıyan İlçe Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Ekim ayının meme kanseri farkındalık ayı olduğu bildirildi.

Açıklamada, Meme kanserinde yaşam şekliyle ilişkili değiştirilebilecek risk faktörleri şu şekilde açıklandı.

“Fazla kilolu ya da şişman (obez) olmak, Yeterli fiziksel aktivite yapmamak, Hiç doğum yapmamış ya da ilk doğumunu 30 yaşından sonra yapmış olmak, Doğum kontrol hapı ve iğnesi kullanmak, Menopoz sonrası hormon tedavisi almak, Alkol kullanmak: Özellikle günde 1 bardaktan (1 bira, 1 bardak şarap, 1 duble sert alkollü içecek) daha fazla alkol tüketimi riski daha çok arttırmaktadır.

Meme kanserinde değiştirilemeyecek risk faktörleri ise şunlardır:

Kadın olmak: Kadınlarda erkeklerden 100 kat daha fazla meme kanseri görülmektedir.

Yaş almak: Yaş arttıkça meme kanseri riski artmaktadır. Belirli kalıtsal genlere sahip olmak (özellikle BRCA1, BRCA2 gibi) Ailede meme kanseri öyküsünün olması: Birinci derece akrabalarda (anne, kız kardeş, kız çocuk) meme kanseri görülmesi, riski arttırmaktadır. Kişinin bir memesinde kanser olması: Diğer memede ve aynı memenin diğer bölgelerinde de kanser görülme riskini arttırmaktadır.

Yoğun meme dokusuna sahip olmak, Memede iyi huylu oluşumların (fibroadenom gibi) olması, Erken adet (mens) görmeye başlamak (özellikle 12 yaşından önce), Menapoza özellikle 55 yaşından sonra girmek, Göğüse radyoterapi almış olmak.

Meme Kanserinin Belirtileri

Meme kanserinin en sık rastlanan belirtisi, memede ağrısız, zamanla büyüyen bir yumrunun (kitlenin) ele gelmesi, hissedilmesidir.  Ayrıca ele gelen yumru (kitle) olsa da olmasa da aşağıdaki belirtiler de meme kanserinde görülebilmektedir:

Memede ya da meme ucunda ağrı, Meme derisinde kaşıntı ve yanmayla belirgin yangısal durum (ekzema, mayasıl), Meme ucunda çekilmeler, Memede portakal kabuğu görünümü, Meme derisinde tahriş, Tek taraflı meme ucunda akıntı- özellikle kanlı akıntı, Koltuk altında yumru (kitle), Memenin bir kısmında veya tümünde şişlik, memede şekil değişikliği, Meme ya da meme ucu derisinde kızarıklık, kabuklaşma, kalınlaşma

Tanı:

Meme kanseri ileri dönemlere gelene kadar belirti vermeyebilir. Meme kanserine erken dönemde tanı konması, tedavinin başarıya ulaşma ve hayatta kalma şansını arttırmaktadır. Erken teşhiste en önemli faktör, kişinin bu konuda bilinçlendirilmesidir. Erken tanı için aşağıdaki yöntemler uygulanmaktadır.

20-40 yaş arası: Ayda bir kendi kendine meme muayenesi yapılmalıdır. (Kendi kendine meme muayenesi broşürüne http://kanser.gov.tr/bilgi-dokumanlar/afis-brosur/1509-kendi-kendine-meme-muayenesi-2015.html web adresinden ulaşılabilir.) Meme kanseri belirtilerden biri görüldüğünde vakit geçirmeden doktora başvurulmalıdır. Ayrıca iki yılda bir doktorda meme muayenesi olunmalıdır.

40-69 yaş arası; Ayda bir kendi kendine meme muayenesi yapılmalı, yılda bir doktorda meme muayenesi olunmalı ve iki yılda bir mamografi çektirilmelidir.

Ülkemizde her ilde olan Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezlerinde (KETEM) ücretsiz olarak mamografi çekilmekte; ayrıca kendi kendine meme muayenesi eğitimleri ve broşürleri de ücretsiz olarak verilmektedir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM