• DOLAR
  13,4985
  %-1,26
 • EURO
  15,3619
  %-1,06
 • ALTIN
  775,40
  %-0,39
 • BIST
  1.810
  %0,05
KARABUĞDAYDA GÜZEL SONUÇ

KARABUĞDAYDA GÜZEL SONUÇ

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nce uygulanan karabuğday demonstrasyondan güzel sonuçlar alındı.

Türkiye’nin önemli tarım ve hayvancılık bölgelerinden Yozgat il genelinde alternatif ürünler artıyor. Bu kapsamda; karabuğday demonstrasyondan güzel sonuçlar alınırken, ismi Karabuğday olarak adlandırılan ürünün tahıllarla hiçbir akrabalık bağı olmadığı ve buğdaygillerden farklı bir familyaya mensup tek yıllık bir bitki olduğu bildirildi.

Tarım ve Orman İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, demonstrasyon ve ekilen ürünü yerinde inceledi.

Özdemir, “Her ne kadar isim olarak Karabuğday ise de tahıllarla hiçbir akrabalık bağı yoktur. Buğdaygillerden farklı bir familya ya mensup tek yıllık bir bitkidir. Karabuğdayın daneleri insan beslenmesinde yemek yapımında kullanıldığı gibi yaprak ve sürgünleri sebze olarak ta tüketilebilmektedir.

Unu ise saf ve diğer unlarla karıştırılarak ekmek, bisküvi, kek, makarna yapımında kullanılabilmektedir.  En önemlisi de ununda gluten bulunmaması nedeniyle çölyak hastalarının aradığı bir besindir. Tıbbi ve Aromatik olarak kötü kolesterolü azaltıcı etkiye sahip olup damarları güçlendiren ve esnekliğini koruyan kan basıncını azaltan etkiye sahiptir. Çiçeklenme süresi uzun olduğundan dolayı diğer çiçek kaynaklarının azaldığı dönemde arıcılık için değerli bir bal kaynağıdır. Ayrıca yeşil aksamın ve daneleri hayvan yemi olarak rasyonlara katılabilmektedir” dedi.

Özdemir, şunları söyledi.

“Sulu alanlarda 4000 metre rakıma kadar olan yüksekliklerde yetiştirilebilmektedir. Soğuk ve donlardan zarar gördüğünden dolayı İlimiz şartlarında mayıs ayı içerisinde yazlık olarak ekiminin yapılması tavsiye edilmektedir.

Bu kadar faydalı olan bu ürünü İlimiz çiftçilerine göstermek ve yaygınlaştırmak amacıyla İlimiz Merkez Dambasan köyünde 4 dekar alanda Karabuğday üretimi demonstrasyon ekim yaptık. Çiftçimiz arıcılıkla uğraşmaktadır.

Özellikle diğer çiçeklerin bittiği dönemde arılara bal kaynağı olacağı düşüncesi ile bu demonstrasyonu gerçekleştirdik. Teknik personelimiz düzenli olarak takibini yaptı. Ayrıca bitkinin boyunun yüksek olması nedeniyle ot miktarı iyi olduğundan hayvancılıkta kaba yem olarak ta kullanılabilir. Çiftçilerimize tavsiye ediyoruz. Hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimiz sulu alanlara tek yıllık yem bitkisi olarak ekebilirler.”

Demonstrasyon ekimi yapan çiftçi Mustafa Yeşilay ise şunları söyledi.

“Karabuğdayı duyunca İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne bilgi almak için başvurdum. Verilen bilgilerle faydalarını öğrenince bu ürünü denemek istedim. Tohumu temin ettiler. Ekimini İl Tarım ve Orman Müdürlüğü mühendisleri ile birlikte yaptık. Ben bu kadar beklemiyordum. Sonuçtan çok memnunum. 15 günden fazla zaman oldu halâ çiçeği bitmedi. Arılar için faydalı olduğunu ve uzun çiçeklenme süresini gördüğümden dolayı bu sene buradan aldığım tohumla gelecek sene daha fazla alana ekim yapacağım. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne teşekkür ediyorum.”

Yapılan demonstrasyonda Konya Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nce geliştirilerek tescil edilmiş olan güneş çeşidi yerli karabuğday tohumluğu kullanılmıştır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM