• DOLAR
  %-0,08
 • EURO
  %0,31
 • ALTIN
  %0,14
 • BIST
  %-0,65
KARARLILIKLA BAŞARIYA ADIM ADIM

KARARLILIKLA BAŞARIYA ADIM ADIM

Yozgat Bozok Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği BEEM Takımı, Teknofest 2020 Robotaksi Yarışlarının ön değerlendirmelerinde 3. oldu.

Yozgat Bozok Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğrencileri tarafından Dr. Öğr. Üyesi Emrah Çetin danışmanlığında kurulan BEEM takımı, TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali Robotaksi Binek Otonom Araç Yarışması Ön Tasarım Raporu aşaması sonucunda 132 takım arasında 3. Oldu. Alanında uzman hakemler tarafından yapılan incelemede BEEM takımı 91,75 puan alarak, Robotaksi yarışlarına yapılan 132 başvuru arasında ilk üçte yer aldı.

Ekim ayından beri çalışmalarına hız kesmeden devam eden BEEM takımı öğrencileri, COVID-19 sebebiyle karantinada olduğumuz şu günlerde evlerinden çalışmaya devam etmektedir. Son olarak yarışlara katılabilmek için yapılan ön elemede, TEKNOFEST tarafından yapılan çalışmaların bir simülasyonda gösterilmesi ve bunun raporlanması istendi.

TEKNOFEST Robotaksi yarışlarında elektrikli arabaların otonom şekilde belirlenen parkur üzerinde hareket etmesi amaçlanmaktadır. Dünyada otomobiller konusunda en son teknoloji olan otonom araçların ülkemizde de geliştirilmesini amaçlayan bu yarışlarda, araçlara trafikte kendi kendine hareket edebilme özelliği katılmaktadır. Çeşitli sensörler ve kameralarla trafiği, trafik işaretlerini tanıyan araçlar trafik kurallarına uygun şekilde belirlenen yere kendi kendine gidebilmektedir.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ da BEEM takımı danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Emrah Çetin ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğrencilerini “Milli Teknoloji Hamlesi”ne yaptıkları katkılardan dolayı tebrik ederek, üniversitenin “Kararlılıkla Başarıya” ilkesi doğrultusunda güzel hamleler yapmaya devam edeceklerini ve bu istikamette çalışan hocaların ve öğrencilerin destekçisi olacaklarını ifade etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM