• DOLAR
  %0,14
 • EURO
  %0,20
 • ALTIN
  %-0,32
 • BIST
  %2,74
KARNE HEYECANI

KARNE HEYECANI

İlçemizde okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim okullarındaki yaklaşık 6 Bin öğrenci karne sevinci yaşayacak.

2018-2019 Eğitim-Öğretim yılı ilk dönemi sona eriyor. İlçemizde 6 Bin öğrenci karnelerini alarak yarı yıl tatiline çıktı. Öğrenciler, 2018-2019 eğitim-öğretim yılının başlayacağı 4 Şubat’a kadar tatil yapacak.

İlçemizde okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim okullarındaki yaklaşık 6 Bin öğrenci ve 500’e yakın öğretmenin, yarıyıl tatili başlıyor. Öğrenciler karnelerini törenle alarak, ilk yarıyıldaki çalışmalarının karşılığı olan karnelerini alarak 2 haftalık yarıyıl tatiline çıkacaklar. Karne dolayısıyla ilçemizde bulunan bütün okullarda tören düzenlenecek.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Şimşek, 2018-2019 eğitim ve öğretim yılı ilk döneminin sona erdiğini belirterek, öğrencilerin yarıyıl tatilini dinlenerek ve kitap okuyarak geçirmesi temennisinde bulundu.

Öğrencilerin karne sendromu yaşamaması için velilere de uyarılarda bulunan Şimşek, alınan kırık notlarda bile çocuklara sevecen yaklaşılması gerektiğini söyledi.

Öğrencilerin karne korkusunu yenmede aileye ve eğitimcilere büyük görev düştüğünü aktaran Şimşek, karnede alınacak notla sevgi bağlamında farklılık olmayacağı anne-baba tarafından çok iyi anlatılması gerektiğini belirtti.

“Bu sonucun değişebilirliği ve çocuğa karşı anne-babanın güven duyduğunu vurgulaması önemlidir” diyen Şimşek, “Bazı aileler, tatil kısıtlama, başarılı olma halinde ödüllendirme gibi yöntemler kullanıyor. Öğrencinin başarılı olduğu noktaları deşifre ederek başarısız olduğu noktaları aşması yolunda destek vermesi gerekir” ifadelerinde bulundu.

“Çocuklarımız bizlerin ve ülkemizin en kıymetli varlıklarıdır” diyen Şimşek, “Çocuklarımızın iyi bir eğitim almaları, ilgi ve yeteneklerine uygun iş ve meslek sahibi olmaları, millî ve manevi değerlere bağlı bireyler olarak yetişmeleri en büyük arzumuzdur. Bu nedenle tatil etkinlikleri içerisinde, dinlenme ve eğlenceli vakit geçirme etkinliklerinin önüne geçmeyecek şekilde ders tekrarına da zaman ayırmak önemlidir.

Özellikle zayıf notları nedeniyle kendilerine olan güvenleri zedelenen ve kaygıları artan çocuklarımız, farklı duygu ve düşünceler içine girebilir. Bu durumda anne baba olarak karnenin, çocuğumuzun tamamen başarılı yada başarısız olduğunun bir göstergesi olmadığına çocuğumuza hissettirmemiz büyük önem taşımaktadır.

Karne, geride bırakılan dönemin bir değerlendirmesidir. Sadece notlarına bakarak çocuklarımızı yargılamak, eleştirmek onlara karşı haksızlıktır. Karneyi bir bütün olarak görmek, ders notlarının yanında davranış notlarını da değerlendirmek, başarısız olduğu yönlerden çok başarılı olduğu yönleri öne çıkarmak ve eksik yönleri geliştirmesi için çocuğu desteklemek daha yararlı olacaktır” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM