• DOLAR
  %0,03
 • EURO
  %0,93
 • ALTIN
  %-0,17
 • BIST
  %1,96
KARNE HEYECANI

KARNE HEYECANI

İlçemizde okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim okullarındaki yaklaşık 5 Bin 800 öğrenci karne sevinci yaşayacak. Çakmak Köyü’nde düzenlenecek olan karne törenine Yozgat Valisi Ziya Polat ve İlçe Kaymakamı Recep Aydın da katılarak öğrencilerin karne sevincine ortak olacaklar.

2022-2023 Eğitim-Öğretim yılı ilk dönemi sona eriyor. İlçemizde 5 Bin 800 öğrenci karnelerini alarak yarı yıl tatiline çıktı. Öğrenciler, 2022-2023 eğitim-öğretim yılının başlayacağı 6 Şubat’a kadar tatil yapacak.

İlçemizde okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim okullarındaki yaklaşık 5 Bin 800 öğrenci ve 500’e yakın öğretmenin, yarıyıl tatili başlıyor. Öğrenciler karnelerini törenle alarak, ilk yarıyıldaki çalışmalarının karşılığı olan karnelerini alarak 2 haftalık yarıyıl tatiline çıkacaklar. Karne dolayısıyla ilçemizde bulunan bütün okullarda tören düzenlenecek.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Şimşek, 2022-2023 eğitim ve öğretim yılı ilk döneminin bugün tamamlanacağını belirterek, öğrencilerin yarıyıl tatilini dinlenerek ve kitap okuyarak geçirmesi temennisinde bulundu.

Öğrencilerin karne sendromu yaşamaması için velilere de uyarılarda bulunan Şimşek, alınan kırık notlarda bile çocuklara sevecen yaklaşılması gerektiğini, öğrencilerin karne korkusunu yenmede aileye ve eğitimcilere büyük görev düştüğünü vurguladı.

Şimşek, karnede alınacak notla sevgi bağlamında farklılık olmayacağı anne-baba tarafından çok iyi anlatılması gerektiğine dikkat çekerek, “Bu sonucun değişebilirliği ve çocuğa karşı anne-babanın güven duyduğunu vurgulaması önemlidir. Bazı aileler, tatil kısıtlama, başarılı olma halinde ödüllendirme gibi yöntemler kullanıyor. Öğrencinin başarılı olduğu noktaları deşifre ederek başarısız olduğu noktaları aşması yolunda destek vermesi gerekir.

Çocuklarımız bizlerin ve ülkemizin en kıymetli varlıklarıdır. Çocuklarımızın iyi bir eğitim almaları, ilgi ve yeteneklerine uygun iş ve meslek sahibi olmaları, millî ve manevi değerlere bağlı bireyler olarak yetişmeleri en büyük arzumuzdur. Bu nedenle tatil etkinlikleri içerisinde, dinlenme ve eğlenceli vakit geçirme etkinliklerinin önüne geçmeyecek şekilde ders tekrarına da zaman ayırmak önemlidir.

Özellikle zayıf notları nedeniyle kendilerine olan güvenleri zedelenen ve kaygıları artan çocuklarımız, farklı duygu ve düşünceler içine girebilir. Bu durumda anne baba olarak karnenin, çocuğumuzun tamamen başarılı yada başarısız olduğunun bir göstergesi olmadığına çocuğumuza hissettirmemiz büyük önem taşımaktadır.

Karne, geride bırakılan dönemin bir değerlendirmesidir. Sadece notlarına bakarak çocuklarımızı yargılamak, eleştirmek onlara karşı haksızlıktır. Karneyi bir bütün olarak görmek, ders notlarının yanında davranış notlarını da değerlendirmek, başarısız olduğu yönlerden çok başarılı olduğu yönleri öne çıkarmak ve eksik yönleri geliştirmesi için çocuğu desteklemek daha yararlı olacaktır” açıklamasında bulundu.

“VALİ POLAT’TA KATILACAK”

Öte yandan 2022-2023 Eğitim-Öğretim yılı ilk döneminin tamamlanması nedeniyle ilçemiz Çakmak Köyü’nde düzenlenecek olan karne dağıtım törenine Yozgat Valisi Ziya Polat ve İlçe Kaymakamı Recep Aydın’ın da katılması bekleniyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM