• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
KARNE SEVİNCİ

KARNE SEVİNCİ

İlçemizde öğrenciler karnelerini törenle alarak, yaz tatiline başlayacaklar.

İlçemizde Ana Okulu İlk ve Ortaöğretim Okullarındaki Yaklaşık 5 Bin 400 Öğrenci ve 430’a Yakın Öğretmenin yaz tatili başlıyor.

Anasınıfı, ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim okullarındaki yaklaşık 5 Bin 400 öğrencinin yaz tatili bugün başlıyor.  İlçemizde öğrenciler, ikinci dönemdeki çalışmalarının karşılığı olan karnelerini alarak yaz tatiline çıkacaklar. Karne dolayısıyla ilçemizde bulunan bütün okullarda tören düzenlenecek.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Şimşek, 2021-2022 eğitim ve öğretim yılının bugün sona ereceğini belirterek, öğrencilerin tatili dinlenerek ve kitap okuyarak geçirmesi temennisinde bulundu.

Öğrencilerin karne sendromu yaşamaması için velilere de uyarılarda bulunan Şimşek, alınan kırık notlarda bile çocuklara sevecen yaklaşılması gerektiğini belirterek, şu açıklamalarda bulundu.

“Öğrencilerin karne korkusunu yenmede aileye ve eğitimcilere büyük görev düşüyor. Karnede alınacak notla sevgi bağlamında farklılık olmayacağı anne-baba tarafından çok iyi anlatılması gerekiyor. Alınan sonucun değişebilirliği ve çocuğa karşı anne-babanın güven duyduğunu vurgulaması önemlidir. Bazı aileler, tatil kısıtlama, başarılı olma halinde ödüllendirme gibi yöntemler kullanıyor. Öğrencinin başarılı olduğu noktaları deşifre ederek başarısız olduğu noktaları aşması yolunda destek vermesi gerekir.”

Çocukların en kıymetli varlıklar olduğuna değinen Şimşek, “Çocuklarımızın iyi bir eğitim almaları, ilgi ve yeteneklerine uygun iş ve meslek sahibi olmaları, millî ve manevi değerlere bağlı bireyler olarak yetişmeleri en büyük arzumuzdur. Bu nedenle tatil etkinlikleri içerisinde, dinlenme ve eğlenceli vakit geçirme etkinliklerinin önüne geçmeyecek şekilde kitap okumaya zaman ayırmak ta önemlidir.

Özellikle zayıf notları nedeniyle kendilerine olan güvenleri zedelenen ve kaygıları artan çocuklarımız, farklı duygu ve düşünceler içine girebilir. Bu durumda anne baba olarak karnenin, çocuğumuzun tamamen başarılı yada başarısız olduğunun bir göstergesi olmadığına çocuğumuza hissettirmemiz büyük önem taşımaktadır.

Karne, geride bırakılan dönemin bir değerlendirmesidir. Sadece notlarına bakarak çocuklarımızı yargılamak, eleştirmek onlara karşı haksızlıktır. Karneyi bir bütün olarak görmek, ders notlarının yanında davranış notlarını da değerlendirmek, başarısız olduğu yönlerden çok başarılı olduğu yönleri öne çıkarmak ve eksik yönleri geliştirmesi için çocuğu desteklemek daha yararlı olacaktır” ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Müdürü Mustafa Şimşek, bu duygu ve düşüncelerle tüm öğrenciler ve eğitimcilerin yaz tatilini huzur, mutluluk ve sağlık içerisinde geçirmesi temennisinde bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM