• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
KAYALAR: ÇİFTÇİLERİN BORÇLARINI ERTELEYİN

KAYALAR: ÇİFTÇİLERİN BORÇLARINI ERTELEYİN

İYİ Parti Yozgat Milletvekili Lütfullah Kayalar, çiftçilerin faizsiz borç erteleme talebinde bulundu. Kayalar, devlete olan borçlarını düzenli ödeyen çiftçilerin en güvenilir kesim olduğunu vurgulayarak, çiftçilerin borçlarının yüzde 2’den azını ödemediğini belirtti. Bu durumu çiftçilerin namus meselesi olarak gördüğünü ifade etti.

Kayalar, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Türkiye genelinde hububat hasadının yaşandığı dönemde çiftçilerin yaşadığı sorunlara dikkat çekti. Özellikle hububat alımlarının randevu sistemi nedeniyle aksadığını ve çiftçilerin randevu almakta zorlandığını ifade etti. Yozgat’taki bir üreticinin malını Eylül ayının 20’si civarında teslim edebilmesi için randevu alması gerektiğini belirterek, bu durumun çiftçilerin mahsulünü nerede saklayacaklarına dair sıkıntılara yol açtığını belirtti.

Kota sorununa da değinen Kayalar, çiftçilerin üretim miktarlarını ölçme konusunda sıkıntı yaşadıklarını ifade etti. Ürün fiyatlarındaki artışın enflasyon ve maliyetlerini karşılamadığını belirten Kayalar, çiftçilerin mallarını ofise vermek istediğini ancak kota nedeniyle alım yapılamadığını dile getirdi.

Ayrıca, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin alım silolarının doluluk oranının düşük olduğunu ve alım yerlerinde büyük sıkıntılar olduğunu belirten Kayalar, çözüm önerilerini sıraladı. Randevu günlerinin kısaltılması, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin gayretlerinin artırılması ve standart dışı ürünlerin yeni bir kategori oluşturularak alınmasının gerektiğini ifade etti. Ayrıca, ürünlerin ofise verilmesi durumunda ödemelerin 1 ay ile 1.5 ay arasında zaman aldığını belirterek, bu durumun çiftçilerin tarım kredi borçlarını ödemelerini zorlaştırdığını vurguladı.

Kayalar, çiftçilerin üretimlerini sürdürebilmeleri ve gelecekte de üretim yapabilmeleri için sorunların çözülmesi gerektiğini belirtti. Bu bağlamda çiftçilerin borçlarının ertelenmesi ve diğer önerilerin dikkate alınması, çiftçi kesiminin sürdürülebilir tarım faaliyetleri yapabilmesi için önemli bir adım olarak öne çıktı. (Haber Merkezi)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM